Արդարադատության նախարարությունը գրանցել է բարձր ցուցանիշ․ ներկայացվել է հակակոռուպցիոն ռազմավարության և իրականացման միջոցառումների կատարման տարեկան զեկույցը
15/05/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը՝ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների 2022 թվականի տարեկան կատարման այլընտրանքային հասարակական մշտադիտարկման զեկույցի շնորհանդեսին, իր ելույթում նշել է, որ ԱՆ-ն ամփոփել է 2022 թվականի տարեկան մոնիթորինգի և գնահատման զեկույցը՝ համաձայն որի ունենք իրականացման էականորեն բարձր ցուցանիշ՝ 80.2%, ինչն ապացույցն է Կառավարության պատրաստակամությանը՝ կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարի հարցում։
Իր խոսքում Կարեն Կարապետյանը նաև ներկայացրել է վերջին 4 տարիների ընթացքում հակակոռուպցիոն բարեփոխումները՝ անդրադառնալով հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորմանը, կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված օրենսդրական կարգավորումների բարելավմանը, կոռուպցիոն հանցագործությունների շրջանակի վերանայման, բարևարքության համակարգի ինստիտուցիոնալ և իրավական հենքի ընդլայնմանը, տնտեսական մրցակցության պաշտպանության համակարգի բարելավմանը, հանրային ծառայությունների լայն շրջանակի թվայնացմանը, մոնիթորինգի և գնահատման կառուցակարգերի բարելավմանը, միջազգային համագործակցության ամրապնդմանը։
Հանդիպման ընթացքում հատուկ կարևորություն է տրվել հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման միջոցառումների տարեկան կատարման այլընտրանքային հասարակական մշտադիտարկման ջանքերին։
Հանդիպման արդյունքների ամփոփման շրջանակում ընդգծվել է, որ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների շարունակականությունը տեղ կգտնի նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակներում։ Այս ենթատեքստում կարևորվել է քաղաքացիական հասարակության դերը՝ ռազմավարական պլանավորման, այլընտրանքային գնահատումների և այլ մեխանիզմների միջոցով խնդիրների վերհանման և առկա կառուցակարգերի կատարելագործման գործում:
Նշենք, որ զեկույցը մշակվել էր «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի կողմից՝ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպությունը, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը՝ Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի հետ համագործակցության շրջանակներում։

Ministry of Justice records a high rate: the Annual Report on the Anti-Corruption Strategy and its Implementation Action Plan presented
15/05/2023
At the presentation of the alternative public monitoring report of the 2022 annual implementation of the Anti-Corruption Strategy and its Implementation Action Plan for 2019-2022, Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan stated in his speech that the Ministry of Justice had summed up the annual monitoring and evaluation report of 2022, according to which significantly high implementation rate of 80.2% was recorded, which proved the Government's willingness with regard to uncompromising fight against corruption.
In his speech, Karen Karapetyan also presented the Anti-Corruption reforms implemented over the last 4 years, making reference to the establishment of the anti-corruption institutional system, the improvement of legislative regulations aimed at preventing corruption, the review of the scope of corruption-related crimes, the expansion of institutional and legal basis of the integrity system, the improvement of the economic competition protection system, the digitalisation of wide range of public services, the improvement of monitoring and evaluation mechanisms, strengthening of international co-operation.
During the meeting, special importance was given to the efforts of the alternative public monitoring of the annual implementation of the Anti-Corruption Strategy and its Implementation Action Plan. Within the framework of summarising the results of the meeting, it was emphasised that the continuation of anti-corruption reforms would be present within the new Anti-Corruption Strategy. In this context, the role of the civil society in raising problems and improving the existing structures through strategic planning, alternative assessments and other mechanisms had been highlighted. It should be mentioned that the report has been elaborated by the "Armenian Lawyers Association" NGO within the framework of co-operation with the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia.