Եվրոպական պետությունները և ԱՄՆ-ն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել աջակցելու հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրագործմանը
31/05/2023
Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հասմիկ Տիգրանյանը «ՏՀԶԿ բարեվարքության շաբաթ»-ի ֆորումին ներկայացրել է Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում իրականացված բարեփոխումները:
Միջոցառումները անցկացվել են Փարիզում և նվիրված են եղել հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը, գործարար հատվածում բարեվարքությանը, համապատասխանությանը և գործարար ոլորտին առնչվող կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնախնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությանը։
Հասմիկ Տիգրանյանը մասնակցել է գործարար ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարի խնդիրների վերաբերյալ միջազգային ֆորումին, որին ի դեպ՝ Հարավկովկասյան, Միջին և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանից հրավիրված էր միայն Հայաստանը, ՄԱԿ-ի «Կոռուպցիայի դեմ» կոնվենցիայի շրջանակում նախատեսվող գործարար բարեվարքության վերաբերյալ ուղեցույցի մշակման աշխատանքներին։
Նախարարության ներկայացուցիչը ներկայացրել է մասնավոր հատվածում կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության վերջին 4 տարիների և 2023-2026 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակում մասնավոր հատվածում կոռուպցիոն խնդիրներին առնչվող ռազմավարական նպատակի ներքո նախատեսվող հակակոռուպցիոն բարեփոխումները։
Եվրոպական պետությունները և ԱՄՆ-ն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել աջակցություն տրամադրել նախատեսվող բարեփոխումների իրագործման հարցում։
Հասմիկ Տիգրանյանը պաշտոնական այցի ընթացքում` հակակոռուպցիոն քաղաքականության և գործարար բարեվարքության՝ ՏՀԶԿ տարածաշրջանային կատարողական հիմնական ցուցանիշների (KPI) մշակման նպատակով փորձագիտական աշխատանքային խմբին է ներկայացրել փաստաթղթի մշակման վերաբերյալ մի շարք առաջարկություններ՝ արդյունքում ՏՀԶԿ տարածաշրջանի պետությունները, ներառյալ Հայաստանն անցնելու են գնահատում, որի արդյուքներով կազմվելու են տարածաշրջանային տարեկան զեկույցներ։
Հայաստանի համար սա բացառիկ հնարավորություն է՝ սպասվող միջազգային պարտավորությունների մշակման մասնակիցը դառնալու և ազդեցություն ունենալու ձևավորվող պարտավորությունների շրջանակի և բովանդակության վրա։
Անդրադարձ է կատարվել նաև պաշտոնատար անձանց բարեվարքության բարձրացման և բիզնեսով չզբաղելուն ուղղված իրավական գործիքակազմի կատարելագործմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարում պետություն և մասնավոր հատված համագործակցության ձևաչափերին, ինչպես նաև հանրային ռեսուրսների ոչ արդյունավետ կառավարմանը, միջազգային/անդրազգային կոռուպցիոն հանցագործությունների և կաշառակերության դեմ պայքարում առկա խնդիրներին:
ՏՀԶԿ-ն միջոցառումներն իրականացվել են ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի նախաձեռնությամբ, որին մասնագիտական ներդրում են ունեցել նաև Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի հակակոռուպցիոն մարմինները, Համաշխարհային բանկը, Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, հակակոռուպցիոն և տնտեսական ոլորտի այլ միջազգային դերակատարներ և հասարակական կազմակերպություններ։

European states and the USA have expressed their willingness to support the implementation of anti-corruption reforms
31/05/2023
Hasmik Tigranyan, acting head of the anti-corruption policy development and monitoring department of the Ministry of Justice, presented the reforms implemented in the framework of the fight against corruption in Armenia at the "OECD Integrity Week" forum.
The events were held in Paris and were dedicated to anti-corruption policy, integrity in the business sector, compliance and anti-corruption issues related to the business sector, and public-private sector cooperation in their solution.
Hasmik Tigranyan participated in the international forum on the problems of fighting corruption in the business sector, to which, by the way, only Armenia was invited from the South Caucasus, Middle and Central Asia region, in the work of developing a guide on business conduct envisaged within the framework of the UN Convention "Against Corruption".
The representative of the Ministry presented the anti-corruption reforms planned under the strategic objective related to corruption problems in the private sector within the framework of the 2023-2026 anti-corruption strategy of the Republic of Armenia for the last 4 years .
The European states and the USA have expressed their readiness to provide support in the implementation of the planned reforms.
During the official visit, Hasmik Tigranyan presented a number of recommendations on the development of the document to the expert working group in order to develop the OECD regional key performance indicators (KPI) of anti-corruption policy and business conduct. As a result, the countries of the OECD region, including Armenia, will undergo an assessment, with the results of which regional annual reports will be drawn up.
This is a unique opportunity for Armenia to become a participant in the development of the expected international obligations and to have an impact on the scope and content of the emerging obligations.
Reference was also made to the improvement of the legal tools aimed at increasing the behavior of officials and the latter not conducting business, the formats of state and private sector cooperation in the fight against corruption, as well as the inefficient management of public resources, the existing problems in the fight against international/transnational corruption crimes and bribery.
The OECD events were carried out at the initiative of the US State Department, to which the anti-corruption agencies of France, the UK and Germany, the World Bank, the World Economic Forum, the International Monetary Fund, other international actors in the anti-corruption and economic spheres and non-governmental organizations made a professional contribution.