Իրանի արդարադատության նախարարի տեղակալը՝ ՀՀ ԱՆ տեղակալ Լևոն Բալյանի ուղեկացությամբ, այցելել է «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող ԻԻՀ ազատազրկված անձանց
03/10/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը, Քրեակատարողական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ամբակում Գրիգորյանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Ասքար Ջալալիանը և Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին այցելել են «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ:
Կողմերը շրջայց են կատարել Քրեակատարողական հիմնարկում, ԻԻՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը ծանոթացել է հիմնարկի պահման պայմաններին:
Ասքար Ջալալիանը հանդիպում է ունեցել նաև Հայաստանում իրենց պատիժը կրող ԻԻՀ քաղաքացիներին, լսել նրանց մտահոգություններն ու առաջարկությունները:
Այնուհետև, երկու երկրների արդարադատության նախարարների տեղակալները, Ամբակում Գրիգորյանի ուղեկցությամբ եղել են ազատազրկված անձ-հանրային պաշտպան կապն ապահովող սենյակում:

Deputy Minister of Justice of Iran visits persons of the Islamic Republic of Iran deprived of liberty and serving their punishment at "Armavir" Penitentiary Institution, accompanied by Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Levon Balyan
03/10/2023
Deputy Minister of Justice Levon Balyan, Deputy Head of the Penitentiary Service Ambakum Grigoryan, Deputy Minister of Justice of the Islamic Republic of Iran Askar Jalalian and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mehdi Sobhani paid a visit to "Armavir" Penitentiary Institution.
The parties toured "Armavir" Penitentiary Institution, and the Deputy Minister of Justice of the Islamic Republic of Iran got acquainted with the conditions for confinement at the Institution.
Askar Jalalian also had a meeting with the citizens of the Islamic Republic of Iran serving their punishment in Armenia and listened to their concerns and suggestions.
Later, the Deputy Ministers of Justice of the two countries, accompanied by Ambakum Grigoryan, went to the room that helps to ensure connection between the person deprived of liberty and his or her public defender.