Կլավարկվի կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարը. Նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը պետաիրավական հանձնաժողովին է ներկայացրել նախագիծը
08/11/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է  ««Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախագծով առաջարկվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանման պաշտոնների համար նախատեսել առողջական վիճակի և ֆիզիկական պատրաստության առավել մեղմ պահանջներ, որպեսզի հնարավորություն ընձեռվի աշխատանքի ընդունել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կամ տնտեսագիտության կամ այլ բնագավառների հատուկ մասնագիտական գիտելիքներ և հմտություններ ունեցող անձանց:
Նշված փոփոխության կատարումը հնարավորություն կընձեռի Հակակոռուպցիոն կոմիտեն առավել բանիմաց և ժամանակակից գիտատեխնիկական առաջընթացին համապատասխան գիտելիքների տիրապետող ծառայողներով համալրելու: Բացի այդ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ օրենսդրական մակարդակով կարգավորված չէ Կոմիտեի ծառայողների կողմից ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ և զենք գործադրելու ընթացակարգը, Նախագծով նախատեսվել են համապատասխան իրավական հիմքեր:
Նախագծով առաջարկվող փոփոխությունները հնարավորություն կտան լավարկել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարը:

Fight against corruption crimes to be strengthened; Deputy Minister Ara Mkrtchyan presents draft to Committee on State and Legal Affairs
08/11/2023
During the session of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia, Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan presented the draft law on making amendments and supplements to the Law “On Anti-Corruption Committee”. The draft law proposes to envisage milder requirements for the health condition and physical fitness for the positions of the division of the Anti-Corruption Committee performing operational investigation functions in order to create an opportunity to hire people with specific knowledge and skills in the fields of information technologies or economics or in other fields.
These amendments will help provide an opportunity to replenish the Anti-Corruption Committee with more knowledgeable employees who possess knowledge that is in line with the modern advancements in science and technology. Besides, taking into consideration the fact that the procedure for the use of physical force, special means and weapons by officers of the Committee is not regulated by law, the Draft provides for appropriate legal grounds.
The amendments proposed under the Draft will allow strengthening the fight against corruption crimes.