Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց խնդիրներն ու Կառավարության աջակցության ծրագրերը ներկայացվել են ՄԱԿ գործընկերներին
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Ճշմարտության, արդարության, հատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների խթանման հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլիի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հատուկ ընթացակարգերի բաժնի մարդու իրավունքների պատասխանատու Բրենդա Վուկովիչի հետ։
Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում ՄԱԿ հատուկ զեկուցողի մանդատի ներքո Հայաստան այցի համար: Հանդիպման մեկնարկին նախարարի տեղակալն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց վերաբերելի կարգավորումներին և Կառավարության կողմից մեկնարկած աջակցության ծրագրերին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արդարադատության նախարարության կողմից իրականացված բարեփոխումները։ Անդրադարձ է կատարվել կոռուպցիայի կանխարգելմանը, ապօրինի գույքի բռնագանձնման ընթացակարգերին, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտին, այդ թվում խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կանխարգելմանը և գործերի արդյունավետ քննությանը, ինչպես նաև ներկայացվել են դատաիրավական և քրեական արդարադատության ոլորտների բարելավմանն ուղղված ընթացիկ միջոցառումները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարմանը, ներառյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից ընդդեմ Հայաստանի կայացրած վճիռների կատարման ընթացքին: Այս համատեքստում, արդարադատության նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ 2023թ. ընդունված Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսված են կոնկրետ միջոցառումներ՝ ուղղված ՄԻԵԴ վճիռներով բարձրացված ինստիտուցիոնալ խնդիրների հասցեագրմանը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը՝ ուղղված մարդու իրավունքների խախտումների վերացմանը։

Problems of persons forcefully displaced from Nagorno-Karabakh and support programmes of the Government presented to UN colleagues
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan met with United Nations Special Rapporteur on the promotion of truth, justice, reparation and guarantees of non-recurrence Fabián Salvioli and Human Rights Officer of the Special Procedures Unit of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights Brenda Vukovic. Karen Karapetyan expressed gratitude for the visit to Armenia under the mandate of the United Nations Special Rapporteur in a period of many challenges. At the outset of the meeting, the Deputy Minister touched upon the relevant regulations for persons forcefully displaced from Nagorno-Karabakh by Azerbaijan and the support programmes that the Government has launched. During the meeting, the reforms implemented by the Ministry of Justice were discussed. The prevention of corruption, the procedures for civil forfeiture of illegal assets, the sector of human rights protection, including the prevention of tortures, inhumane and degrading treatment and the effective investigation of cases were touched upon, and the ongoing actions for improvement of the judicial and legal sector, and the criminal justice sector were presented. Fulfilment of the international commitments assumed by the Republic of Armenia were also touched upon, including the process of implementation of the judgments rendered by the European Court of Human Rights (ECtHR) versus Armenia. In this context, the Deputy Minister of Justice emphasised that specific actions for addressing the institutional problems raised in the judgments of the ECtHR are envisaged under the 2023-2025 Action Plan arising from the National Strategy for Human Rights Protection adopted in 2023. At the end of the meeting, the parties agreed to continue the co-operation to eliminate human rights violations.