Արդարադատության նախարարությունը մեկնարկեց Ազդարարման համակարգի իրականացմանն ուղղված լայնամասշտաբ իրազեկման արշավ
29/11/2023
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում Արդարադատության նախարարությունը մեկնարկեց Ազդարարման համակարգի վերաբերյալ 2023 թվականի հաղորդակցման գործողությունների համապետական իրազեկման ծրագիր և ծրագրի իրականացմանն ուղղված լայնամասշտաբ իրազեկման արշավ:
Այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, տեղի ունեցավ ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը, որը կրում էր «Ինչպես խթանել և ակտիվ օգտագործել Ազդարարման համակարգը» անվանումը: Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության քաղաքական, մամուլի և տեղեկատվության հարցերով բաժնի ղեկավար Յան Պլեզինգերը և ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, ովքեր կարևորեցին Ազդարարման արշավի իրականացումը:
Միջոցառմանը համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց Նախարարության և ոլորտային քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների միջև, որի նպատակն է երկուստեք համագործակցության արդյունքում բարձրացնել ազդարարման համակարգի վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը հասարակության շրջանում:
Պանելային քննարկման ժամանակ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներն ու հասարակական կազմակերպությունները քննարկեցին Ազդարարման համակարգի օրենսդրական կառուցակարգերը, ազդարարների պաշտպանության մեխանիզմներն ու այլ հարցեր: Ազդարարման համակարգի համապետական արշավի շրջանակում նախատեսվում են իրականացնել մի շարք թիրախային միջոցառումներ՝ ոլորտային քաղաքացիական հասարակության և միջազգային կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավմամբ: Մասնավորապես, իրականացվելիք գործողությունները ներառելու են ազդարարման համակարգի վերաբերյալ իրազեկման միջոցառումներ մարզային և համայնքային մարմինների, կրթական համակարգի համար, ազդարարման համակարգի վերաբերյալ տեղեկատվական տեսահոլովակների նկարահանում, տեղեկատվության տեղադրում պետական մարմինների պաշտոնական կայքերում և այլ միջոցառումներ:
Նշենք, որ միջոցառումը կազմակերպվել է Եվրոպայի խորհրդի ֆինանսավորմամբ:
Ազդարարման համապետական արշավն իրականացվելու է ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության, Եվրոպական Միության և Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությամբ:

Ministry of Justice launches large-scale awareness campaign for implementation of the Whistle-Blowing System
29/11/2023
Within the scope of the fight against corruption, the Ministry of Justice launched a nationwide awareness-raising programme on communication actions of the Whistle-Blowing System for the year 2023 and a large-scale awareness campaign for implementation of the programme.
Today, on 29 November, the programme entitled "How to Promote and Actively Use the Whistle-Blowing System" was officially launched. In their opening remarks at the event, Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan; Head of Political, Press and Information Section of the Delegation of the European Union to Armenia Jan Plešinger and Deputy Head of the Council of Europe Office in Yerevan Maxime Longangué attached importance to the implementation of the Whistle-Blowing Campaign.
During the event, a Memorandum of Co-operation was signed between the Ministry of Justice and sector-specific civil society organisations, the aim of which is to raise the level of public awareness about the Whistle-Blowing System as a result of bilateral co-operation.
During a panel discussion, representatives of government agencies and non-governmental organisations considered the legislative mechanisms of the Whistle-Blowing System, the mechanisms for protection of whistle-blowers and other issues. As part of the nationwide campaign for the Whistle-Blowing System, it is planned to carry out a number of target actions through the active involvement of sector-specific civil society organisations and international organisations. In particular, the actions to be implemented will include awareness-raising events devoted to the Whistle-Blowing System for regional and community authorities and the educational system, the filming of informational videos about the Whistle-Blowing System and the posting of news on the official websites of state bodies and other actions.
Let us mention that the event was organised through funding provided by the Council of Europe.
The nationwide whistle-blowing campaign will be held through the co-operation of the United States Agency for International Development, the European Union and the Council of Europe in Armenia.