Նիդերլանդների Թագավորության փոխդեսպանի հետ անդրադարձ է կատարվել արդարադատության ոլորտի հետագա համագործակցությանը. Արա Մկրտչյանն ու Տիմեն Կաուվենարին հանդիպել են
30/11/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը և Արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանն ընդունել են ՀՀ –ում Նիդերլանդների Թագավորության փոխդեսպան Տիմեն Կաուվենարին և Լեյդենի համալասարանի պրոֆեսոր Նիլս Բլոքերին: Նախարարի տեղակալը ողջույնի խոսքում նշել է, որ Ակադեմիան բարձր հեղինակություն և կարգավիճակ ունեցող իրավաբանական լավագույն կրթական հաստատություն է, որտեղ բազային իրավական գիտելիք ստացած մարդիկ, ովքեր ընտրում են դատավորի, դատախազի, քննիչի ճանապարհը, մասնագիտանում են, ապա կարիերայի ընթացքում ծանոթանում իրավունքի զարգացմանն ու մասնագիտական մարտահրավերներին: Նախարարի տեղակալը՝ համագործակցության այս փուլում, հատկապես կարևորել է ՀՀ-ի՝ միջազգային քրեական դատարանի լիիրավ անդամ դառնալը: Մատնանշել է Արդարադատության նախարարության համակարգմամբ ներպետական ընթացակարգերը վերանայելու, կանոնադրության տրամաբանությանը համապատասխանեցնելու և Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորությունների կատարումն ապահովելու նպատակով Հռոմի կանոնադրության վավերացմանը հաջորդող գործընթացների կազմակերպումը: Արա Մկրտչյանը հույս է հայտնել, որ նշվածի շրջանակներում կլինեն համագործակցության հետագա գործուն քայլեր:
Հանդիպումից հետո Լեյդենի համալսարանի պրոֆեսոր Նիլս Բլոքերը Ակադեմիայի ունկնդիրների և աշխատակազմի ներկայացուցիչների համար հանդես է եկել դասախոսությամբ՝ «Ագրեսիայի հանցագործություններին առնչվող նոր միջազգային տրիբունալը» թեմայով:
Նշենք, որ ավելի վաղ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հանդիպել էր ՀՀ–ում Նիդերլանդների Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Յապ Ֆրեդերիքսին, որի շրջանանկերում ձեռք էին բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ՝ դատական, մարդկային ռեսուրսների զարգացման և այլ ուղղություններով կատարվող աշխատանքների շուրջ համագործակցության վերաբերյալ։

Further co-operation in justice sector touched upon with Deputy Ambassador of the Kingdom of the Netherlands; Ara Mkrtchyan and Timen Kauvenar meet
Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan and Rector of the Academy of Justice Sergey Arakelyan received Deputy Ambassador of the Kingdom of the Netherlands in the Republic of Armenia Timen Kauvenar and Professor of Leiden University Niels Blokker. In his welcoming remarks, the Deputy Minister remarked that the Academy is the best institution of legal education with a high reputation and status where persons who have received basic legal knowledge and who choose the path to becoming a judge, prosecutor or investigator, become specialised, and later in their careers, they become familiar with the development of law and the challenges of the profession. In this stage of co-operation, the Deputy Minister attached special importance to the Republic of Armenia becoming a full-fledged member of the International Criminal Court. The Deputy Minister indicated the organising of the processes following ratification of the Rome Statute for the purpose of reviewing the domestic procedures, bringing the logic of the Statute into compliance and ensuring fulfilment of the commitments assumed by the Republic of Armenia, under the co-ordination of the Ministry of Justice. Ara Mkrtchyan voiced hope that there will be more active steps for co-operation within the scope of the aforementioned.
After the meeting, Professor of Leiden University Niels Blokker delivered a lecture on "New International Tribunal Relating to Crimes of Aggression" for the trainees and staff of the Academy.
Let us mention that earlier, Minister of Justice Grigor Minasyan had had a meeting with Temporary Chargé d'Affaires of the Kingdom of the Netherlands in the Republic of Armenia Jaap Frederiks during which a number of agreements had been reached with regard to co-operation over the development of courts and human resources and the activities being carried out in other directions.