Քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ անդրադարձ է կատարվել ազդարարման համակարգի կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքներին
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Ազդարարման համակարգի վերաբերյալ հաղորդակցման գործողությունների համապետական իրազեկման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Ազդարարման բազմակողմանի խթանում Հայաստանում» թեմայով միջոցառմանը:
Միջոցառման ընթացքում համապարփակ ներկայացվել է ազդարարման համակարգի կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքները, արդյունքները, ազդարարման համակարգի վերաբերյալ հանրության իրավամտածողության փոփոխմանն ու իրազեկման բարձրացմանն ուղղված գործողությունները:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ազդարարման համակարգին ուղղված օրենսդրական կառուցակարգերը գործում են 2018 թվականից, անդրադարձել է «Ազդարարման համակարգի մասին» օրենքի առկա կարգավորումներին, ազդարարման հիմնական տեսակներին, ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակին և այլն։
Արդարադատության նախարարի տեղակալը նշել է, որ ազդարարման համակարգի հետագա կատարելագործումը հանդիսանում է Կառավարության կողմից վարվող հակակոռուպցիոն քաղաքականության կարևոր և անկյունաքարային բաղադրիչներից մեկը։ Այդ նպատակով ազդարարման համակարգի կատարելագործման ուղղությամբ նախատեսվել են համապատասխան միջոցառումներ 2023-2026 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ և դրա իրականացման գործողությունների ծրագրում։
Կարեն Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ Կառավարության և քաղաքացիական հասարակության համատեղ ջանքերը նպաստելու են ոչ միայն ազդարարման համակարգի կայացմանն, այլ նաև կոռուպցիայի նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունքի ձևավորմանն ընդհանուր առմամբ։ Նրա խոսքով՝ Կառավարությունն ակնկալում է, որ հասարակությունը պետք է դրսևորի պրոակտիվ մոտեցում այս գործընթացին, ինչն ազդարարման համակարգի կայացման ամենակարևոր գրավականներից մեկն է:
Այս նպատակներին հասնելու համատեքստում նախարարի տեղակալը կարևորեց սույն թվականի նոյեմբերի 29-ին նախարարության և ոլորտային քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների միջև կնքված համագործակցության հուշագիրը, որին զուգահեռ տրվել է Ազդարարման համակարգի վերաբերյալ 2023 թվականի հաղորդակցման գործողությունների համապետական իրազեկման ծրագրի մեկնարկը։
Կարեն Կարապետյանը միջոցառման ընթացքում մասնակցել է նաև մրցանակների և հավաստագրերի հանձման արարողությանը. կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան ընդառաջ կազմակերպվել է «Պատկերի՛ր ճշմարտությունը» խորագրով նկարչական և «Պատմի՛ր ճշմարտությունը» խորագրով շարադրությունների արդյունքների ամփոփում:
Ծրագիրն իրականացվում է «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի՝ Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի և ՔՀԿ-ների կառուցողական երկխոսության ցանցի հետ համագործակցությամբ, Եվրոպական միության և «Բաց կառավարման գործընկերություն․ Եվրոպա» հիմնադրամի օժանդակությամբ:

Works for improvement of Whistle-Blowing System touched upon with civil society representatives
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan delivered an opening speech at the event devoted to the “Multifaceted Whistle-Blowing Promotion in Armenia” held within the scope of the nationwide awareness programme on communication actions of the Whistle-Blowing System.
The works targeted at betterment of the Whistle-Blowing System, the results, and the actions to change the legal thought of the public and raise awareness of the Whistle-Blowing System, were presented during the event.
Karen Karapetyan noted that the legislative mechanisms geared towards the Whistle-Blowing System have been in force since 2018, and he touched upon the current regulations in the Law "On the Whistle-Blowing System", the main types of whistle-blowing, the Unified Electronic Platform for Whistle-Blowing, etc.
The Deputy Minister of Justice noted that further improvement of the Whistle-Blowing System is one of the important and cornerstone components of the anti-corruption policy of the Government. In this regard, the appropriate measures were provided aimed at the improvement of the Whistle-Blowing System and in the action plan for its implementation with anti-corruption strategy for 2023-2026.
Karen Karapetyan was hopeful that the joint efforts of the Government and civil society will contribute not only to the establishment of the Whistle-Blowing System, but also to the formation of intolerant attitude towards corruption in general. According to him, the Government awaits for the society to show a dynamic approach to the process, which is one of the most important guarantees for the establishment of the Whistle-Blowing System.
In the context of achieving these goals, the Deputy Minister attached importance to the memorandum of co-operation signed between the Ministry and sector-specific civil society organisations on 29 November of this year, alongside which the nationwide awareness program on communication activities of the Whistle-Blowing System for 2023 was launched.
During the event, Karen Karapetyan also participated in the ceremony of awarding prizes and certificates. Ahead of the international anti-corruption day, the results of the painting "Illustrate the Truth" and essay "Tell the Truth" competitions were recapped.
The programme is implemented in cooperation with the Armenian CSO Anti-Corruption Coalition and the CSO Constructive Dialogue Network of the "Armenian Lawyers' Association" NGO, and with the support of the European Union and the "Open Government Partnership Europe" Foundation.