Պետական կառավարման համակարգի և հանրային ծառայության ոլորտի բարեփոխումները շարունակվում են
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման Է ներկայացրել ««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և կից նախագծերի փաթեթը:
Իր ելույթում նախարարի տեղակալը նշել է, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վարչապետին ենթակա մարմին է, մինչդեռ ծառայության տնօրենը և տնօրենի տեղակալները ներկայիս կարգավորումների համաձայն` պաշտոնի նշանակվում և պաշտոնից ազատվում են նախագահի կողմից: Անհրաժեշտ է վերանայել գործող կարգավորումներն այնպես, որ նշված անձանց պաշտոնի նշանակի և պաշտոնից ազատի վարչապետը:
Արմենուհի Հարությունյանի նշմամբ նախատեսվող փոփոխությունների ընդունումից հետո ԱԱԾ տնօրենը և տեղակալները հանդիսանալու են հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք, իսկ ազգային անվտանգության մյուս ծառայողները` զինվորական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք: Համակողմանի քննարկման արդյունքում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:

Reforms in the public administration system and public service sector continue
Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the package of draft amendments to the Law "On service in national security bodies" and the attached drafts during the extraordinary session of the Standing Committee on Defence and Security of the National Assembly for consideration in the first reading.
In her speech, the Deputy Minister noted that the National Security Service is a body subordinate to the Prime Minister, while the Director and Deputy Directors of the Service are appointed or dismissed by the President in accordance with the current regulation. The current regulations need to be reviewed in such a way that the indicated persons are appointed or dismissed by the Prime Minister.
According to Armenuhi Harutyunyan, upon adoption of the envisaged amendments, the Director of the National Security Service and his deputies will serve as persons holding public positions, while the other national security officers will serve as persons holding military positions. After the comprehensive discussion, the Commission gave a positive conclusion to the legislative initiative of the Government.