Կենսաչափական կամ հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ մշակողները պետք է ներկայացնեն ծանուցումներ. Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն
08/02/2024
Համաձայն Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի՝ մշակողը մինչև կենսաչափական (անձի ֆիզիկական, ֆիզիոլոգիական և կենսաբանական առանձնահատկությունները բնութագրող տեղեկություններ) կամ հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ (անձի ռասայական, ազգային պատկանելությանը կամ էթնիկ ծագմանը, քաղաքական հայացքներին, կրոնական կամ փիլիսոփայական համոզմունքներին, արհեստակցական միությանն անդամակցությանը, առողջական վիճակին ու սեռական կյանքին վերաբերող տեղեկություններ) մշակելը պարտավոր է Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն ներկայացնել ծանուցում՝ տվյալներ մշակելու մտադրության մասին:
Գործակալությունը նախազգուշացնում է, որ Օրենքով սահմանված կարգով ծանուցում չներկայացնելն առաջացնում է վարչական պատասխանատվություն և միաժամանակ հորդորում է բոլոր կենսաչափական և հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ մշակողներին հետամուտ լինել ծանուցման պարտավորության կատարմանը:
Ծանուցումները պետք է ներկայացնել Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն՝ ք. Երևան, 0051, Կոմիտաս 54բ հասցեով կամ էլ. փոստով` secretariat@justice.am, pdpa@justice.am հասցեներին:

Pursuant to Article 23 of the Law of the Republic of Armenia "On personal data protection", prior to processing biometric personal data (information characterising the physical, physiological and biological features of the person) or personal data under a special category (information concerning the racial, national belonging or ethnic origin, political views, religious or philosophical convictions, membership to trade union, health condition or sex life of the person), the person processing the personal data shall be obliged to submit to the Personal Data Protection Agency a notice on the intention to process data.
The Agency warns that failure to submit a notification as prescribed by the Law shall entail administrative liability and, at the same time, urges all persons processing biometric personal data and personal data under a special category to be consistent with fulfilment of the obligation to notify.
The notifications must be submitted to the Personal Data Protection Agency at the address of 54b Komitas Street, Yerevan, 0051, or by sending an e-mail to secretariat@justice.am, pdpa@justice.am.