Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը՝ Հայաստանում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Էդիտե Մեդնեի հետ հանդիպմանը կարևորել է արդարադատության ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը և պատրաստակամություն հայտնել այն խորացնելու ուղղությամբ: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել «Բարեվարքության խթանում և կոռուպցիայի կանխարգելում Հայաստանի պետական ոլորտում» ԵՄ Թվինինգ ծրագրի իրականացման գործում Լատվիայի Հանրապետության արդարադատության նախարարության և Լատվիայի կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի բյուրոյի աջակցության համար, ինչպես նաև ընդգծել է ծրագրի շարունակականության կամ այս ոլորտում նոր ծրագրերի նախաձեռնման կարևորությունը։
Դեսպանը հետաքրքրվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրառմամբ և Արդարադատության նախարարության կողմից ԵՄ իրավահամակարգին ներպետական օրենսդրության մոտարկման գործառույթների իրականացմամբ։ Այս ենթատեքստում դեսպանը ներկայացրել է նաև Ռիգայի իրավունքի բարձրագույն դպրոցի կողմից իրականացվող մագիստրոսական ծրագրերի շրջանակը՝ ընդգծելով Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչների ակտիվ ներգրավվածության հարցում լատվիական կողմի հետաքրքրվածությունը։
Նախարարը կարևորել է Լատվիայի Հանրապետության արդարադատության նախարարության հետ բարձրաստիճան փոխայցերի կազմակերպումը, ինչը նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների միջև փոխգործակցության ընդլայնման և խորացման համար։ Այս համատեքստում նախարարը նշել է լատվիական կողմի դրական փորձն ու առաջընթացը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, թվայնացման և քրեակատարողական ու պրոբացիայի ոլորտներում։
Կողմերը քննարկել են նաև Եվրոպական հանրային իրավունքի կազմակերպության ու Արդարադատության նախարարության հետ համատեղ միջազգային բնույթի միջոցառումների՝ Հայաստանում կազմակերպման հնարավորությունը։ Իր խոսքում Գրիգոր Մինասյանը խոսել է նաև առաջիկայում հայ-վրացական իրավական ֆորումի կազմակերպման մասին և հրավիրել լատվիական կողմին մասնակցելու տարածաշրջանային ֆորումին։ Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են սերտացնել հարաբերությունները և նախանշել հետագա համագործակցության հնարավորությունները։

Minister of Justice and Ambassador of Latvia consider opportunity of deepening partnership in justice sector
13/02/2024
Minister of Justice Grigor Minasyan attached importance to the co-operation between Armenia and Latvia in the justice sector and expressed willingness to deepen the co-operation during the meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Latvia to Armenia, Mrs Edite Medne. The Minister expressed gratitude for the support of the Ministry of Justice of the Republic of Latvia and the Corruption Prevention and Combating Bureau of Latvia in implementation of the EU Twinning Project "Promoting Integrity and Preventing Corruption in the Public Sector in Armenia", as well as emphasised the importance of continuity of the Project or undertaking new programmes and projects in this sector.
The Ambassador inquired about application of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and implementation of the functions for approximation of the national legislation to the EU legal system on the part of the Ministry of Justice. In this subtext, the Ambassador also presented the scope of Master's Degree Programmes being carried out by the Riga Graduate School of Law, underscoring the interest of the Latvian party in the active involvement of representatives of the Ministry of Justice.
The Minister attached importance to the organising of reciprocal high-ranking visits with the Ministry of Justice of the Republic of Latvia, which will serve as new impetus for the expansion and deepening of co-operation between the two countries. In this context, the Minister indicated the good practice and progress of the Latvian party in the fight against corruption, in the digitisation sector and in the penitentiary and probation sectors.
The parties also considered the opportunity of organising international events in Armenia, jointly with the European Public Law Organization and the Ministry of Justice. In his remarks, Grigor Minasyan also talked about the organising of the upcoming Armenian-Georgian Legal Forum and invited the Latvian party to participate in the regional forum. At the end of the meeting, the parties agreed to strengthen the relations and predetermined the opportunities for future co-operation.