Նախանշվել են Համաշխարհային բանկի կողմից աջակցության ընդլայնման հնարավոր ուղղությունները․ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ադրիան Ֆոզարդի առաքելությանը
28/02/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի կառավարման առաքելությանը՝ ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով Կառավարման հատվածի ղեկավար Ադրիան Ֆոզարդի գլխավորությամբ։ Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Համաշխարհային բանկի կողմից արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին ցուցաբերած գործուն աջակցության համար, ինչպես նաև նախանշել աջակցության ընդլայնման հնարավոր ուղղությունները։
Կողմերը քննարկել են Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ մշակված և արդեն իսկ Հանրային ներդրումային կոմիտե ներկայացված Դատարանների ստանդարտացմանը վերաբերող ծրագիրը:Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ծրագրով սահմանված գործողությունների շրջանակին, որոնցով նախատեսվում է մշակել դատարանների շենքերի և տեխնիկական ապահովվածության միասնական ստանդարտները, գույքագրել դատարանների շենքերը, մշակել դատարանի շենքերի տեղակայվածության արդյունավետ քարտեզ, ինչպես նաև գործողություններ՝ ուղղված դատարանների անձնակազմերի կարողությունների զարգացմանը։ Երկուստեք կարևորվել է քննարկվող ծրագրի շրջանակում ակտիվ համագործակցությունը Բարձրագույն դատական խորհրդի հետ, ինչպես նաև ընդգծվել ծրագրի հնարավորինս արագ իրականացման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ծրագրում հակակոռուպցիոն քաղաքականության իրականացման շրջանակներում նախատեսվող թվային գործիքակազմերի մշակմանն առնչվող գործողությունների ներառմանը։ Հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ծրագրի իրականացման հետագա քայլերի շուրջ, նախանշվել նաև նախարարության՝ կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում թվայնացման օրակարգին Համաշխարհային բանկի աջակցության հնարավոր ուղղությունները։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Արդարադատության նախարարի խորհրդական Լիանա Թովմասյանը և «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը։

Potential directions for expanding support of World Bank predetermined: Karen Karapetyan receives mission led by Adrian Fozzard
28/02/2024
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received the World Bank Governance Global mission led by Practice Manager for the Governance Global Practice in Europe and Central Asia Adrian Fozzard. Karen Karapetyan expressed gratitude to the World Bank for the active support that it has shown to the reforms in the justice sector, and predetermined the potential directions for expanding the support.
The parties discussed the Programme for Standardisation of Courts developed jointly with the World Bank and already submitted to the Public Investments Committee. In this context, the scope of actions established under the Programme was touched upon, according to which it is predetermined to develop uniform standards for court buildings and technical equippedness, to inventorise court buildings, to draft an effective map for locating the court buildings, as well as actions targeted at the capacity-building of the personnel of courts. The parties attached importance to active co-operation with the Supreme Judicial Council within the framework of the Programme under consideration and highlighted the need to implement the Programme as soon as possible.
Incorporating in the Programme the actions with regard to the development of digital tools provided for within the scope of implementation of the anti-corruption policy, was also touched upon. During the meeting, an agreement was reached on further steps for implementation of the Programme, and the potential directions for the World Bank's support to the digitisation agenda of the Ministry of Justice in the area of corruption prevention were predetermined. Advisor to the Minister of Justice Liana Tovmasyan and Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice Tigran Dadunts were also present at the meeting.