Արդարադատության փոխնախարար Լևոն Բալյանի գլխավորությամբ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում այսօր հյուրընկալել են Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Մաքսիմ Լոնգանգեին, ԵԽ միջազգային փորձագետ, Դատական կարգադրիչների միջազգային միության գլխավոր քարտուղար Մաթյո Շարդոնին։ Այցի նպատակն էր տեղում քննարկել հարկադիր կատարման ոլորտում առկա խնդիրներն ու լուծման հնարավոր ուղիները։
Փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդին՝ Արդարադատության նախարարության հետ արդյունավետ ու հաջողված համագործակցության համար, ինչպես նաև պարոն Շարդոնին՝ «Կատարողական վարույթի մասին» նոր օրենքի նախագծի մշակման՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխանության ապահովման հարցում արժեքավոր փորձագիտական աջակցության համար։ Լևոն Բալյանը նկատել է, որ ԵԽ-ի հետ նախարարության համագործակցությունը բազմաշերտ է, և այսօրվա հանդիպումը լավ առիթ է համագործակցության ուղղությունները հետագայում ամրապնդելու համատեքստում։
Գլխավոր հարկադիր կատարող Արսեն Մնացականյանն իր հերթին ևս շնորհակալություն է հայտնել «Աջակցություն Հայաստանում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների արդյունավետ կատարմանը» ծրագրի շրջանակում հարկադիր կատարողների հետ կազմակերպված հանդիպման համար՝ կարևորելով կատարողական գործողությունների ընթացքում հանդիպող հարցերն անմիջապես միջազգային գործընկերների հետ առարկայական քննարկելը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարկադիր կատարողի աշխատանքում հանդիպող գործնական խնդիրները, դրանց հաղթահարման ուղիները, հարկադիր կատարման ենթակա ակտերի կատարման հիմնական խոչընդոտները։ Միաժամանակ շեշտվել է նաև, որ գործող օրենքի պարագայում գործնականում հանդիպող խնդիրների հիմնական մասը լուծում կստանա նոր օրենքի նախագծի ընդունմամբ։Հյուրերը շրջայց են կատարել նաև Ծառայության վարչական շենքում, Սպասարկման գրասենյակում և Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոնում հետևել քաղաքացիների սպասարկման գործընթացին, ծանոթացել ՀԿԱԾ էլեկտրոնային նոր համակարգի և հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի էլեկտրոնային գործիքակազմի, ինչպես նաև քաղաքացիներին սպասարկելու համար ձեռք բերված շարժական գրասենյակների հնարավորություններին։

Issues related to compulsory enforcement sector discussed with Council of Europe representatives
Today, under the leadership of Deputy Minister of Justice Levon Balyan, the Compulsory Enforcement Service hosted Acting Head of the Council of Europe Office in Yerevan Maxime Longangue and international expert of the Council of Europe, Secretary General of the International Union of Judicial Officers Mathieu Chardon. The aim of the visit was to consider, on the spot, the current problems in the compulsory enforcement sector and the potential paths for solutions.
The Deputy Minister expressed gratitude to the Council of Europe for the effective and successful co-operation with the Ministry of Justice, as well as to Mr Chardon for his valuable expert assistance in developing the new draft Law "On enforcement proceedings" in order to ensure compliance with European standards. Levon Balyan noted that the co-operation of the Ministry with the Council of Europe is multifaceted and that today's meeting serves as a good opportunity in the context of enhancing the directions of co-operation in the future.
In his turn, Chief Compulsory Enforcement Officer Arsen Mnatsakanyan expressed gratitude for the meeting organised with compulsory enforcement officers within the scope of the "Support to the effective execution of the judgments of the European Court of Human Rights in Armenia", attaching importance to the conduct — directly with international colleagues — of substantive discussions on the issues that are encountered during enforcement actions.
During the meeting, the issues that compulsory enforcement officers encounter in practice, the paths for overcoming them and the main obstacles for enforcement of acts subject to compulsory enforcement were considered. At the same time, it was also stressed that most of the issues that are encountered in practice under the current Law will be resolved upon adoption of the new draft Law. The guests also toured the administrative building of the Service, tracked the process of serving citizens at the Service Office and at the Citizens Reception Centre, became familiar with the capacities of the new electronic system of the Compulsory Enforcement Service and the electronic tools for compulsory electronic auctions, as well as the mobile offices acquired for the provision of services to citizens.