«Վանաձոր» ՔԿՀ 17 ծառայողի նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական տույժ
Արդարադատության նախարարության «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկում կատարված ստուգողական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերված խախտումների փաստով նշանակված ծառայողական քննության արդյունքում պարզվել է, որ ՔԿՀ գլխավոր, առաջատար և կրտսեր խմբերի պաշտոններ զբաղեցնող 17 ծառայողներ թույլ են տվել ներքին կանոնակարգի բազմաթիվ կոպիտ խախտումներ։
Քրեակատարողական ծառայության պետ, արդարադատության գնդապետ Ամբակում Գրիգորյանի որոշումներով՝ նրանցից 15-ի նկատմամբ կիրառվել են «Խիստ նկատողություն», իսկ 2-ի նկատմամբ՝ «Նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժերը։
Միաժամանակ, ծառայողական քննության ընթացքում, նշված ծառայողները բացատրություններ են տվել այն մասին, որ արձանագրված խախտումները թույլ են տվել ՔԿՀ նախկին պետի և նրա նախկին տեղակալի անմիջական գիտությամբ։ Սակայն հաշվի առնելով, որ ՔԿՀ նախկին պետը և նրա նախկին տեղակալը ծառայողական քննության ընթացքում իրենց դիմումների համաձայն ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից, նրանց նկատմամբ կարգապահական ներգործության միջոցներ չեն կիրառվել։

Disciplinary penalty imposed on 17 officers of "Vanadzor" Penitentiary Institution
As a result of an official investigation assigned based on the fact of violations detected after inspection activities carried out at "Vanadzor" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice, it was established that 17 officers of the Penitentiary Institution holding positions of chief, leading and junior officers committed numerous gross violations of the internal regulations.
By the Decisions of Head of the Penitentiary Service, Colonel of Justice Ambakum Grigoryan, out of the 17 officers, “severe reprimand” disciplinary penalty was imposed on 15 of them, and the “reprimand” disciplinary penalty was imposed on 2 officers.
At the same time, in the course of the official investigation, the mentioned officers explained that the recorded violations were committed with the immediate knowledge of the former Head of the Penitentiary Institution and his deputy. However, taking into consideration the fact that during the official investigation the former Head of the Penitentiary Institution and his deputy were, based on their applications, dismissed from their respective positions, no disciplinary measures were imposed on them.