Արդարադատության նախարարն ու ԵՄ դեսպանը քննարկել են համագործակցության նոր օրակարգի ձևավորմանն ուղղված քայլերը
29/03/2024
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսին: Հանդիպման սկզբում նախարարը կարևորել է Եվրոպական միության հետ համագործակցության նոր օրակարգի ձևավորմանն ուղղված քայլերն ու հայտնել իր պատրաստակամությունը գործադրելու բոլոր ջանքերն այդ քայլերի արդյունավետ իրականացման համար։
Գրիգոր Մինասյանն անդրադարձել է մարտի 4-ից 6-ը Բրյուսել կատարած այցին և վերջինիս շրջանակներում կայացած բարձրաստիճան հանդիպումներին, որոնց ընթացքում կարևորվել է նաև արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում ԵՄ կողմից տրամադրվող աջակցությունը տարբեր ձևաչափերով։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին, մասնավորապես՝ ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացված ծրագրերի արդյունքներին, «Աջակցություն արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին» Բյուջետային աջակցության ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացման ընթացքին, ինչպես նաև ԵՄ տարբեր գործիքակազմերի շրջանակներում նոր մեկնարկող ծրագրերին։ Կողմերը քննարկել են նաև ԵՄ քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) հետ համագործակցության խորացմանը:
Կողմերը հնարավորություն են ունեցել մանրամասն քննարկելու «Էլեկտրոնային արդարադատության մշակման և իրականացման լուծումները» ԵՄ ծրագրի արդյունքները և համաձայնեցնելու հաջորդիվ իրագործվելիք քայլերը՝ ուղղված ծրագրի և ակնկալվող վերջնարդյունքների ամփոփմանը։
Վասիլիս Մարագոսը շնորհակալություն է հայտնել նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցության համար։ Նա բարձր է գնահատել ներկայիս փոխգործակցության մակարդակը և վերահաստատել ԵՄ աջակցությունը արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին:

Minister of Justice and EU Ambassador discuss steps for establishing new co-operation agenda
Minister of Justice Grigor Minasyan received Head of the Delegation of the EU to the Republic of Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Vassilis Maragos. At the outset of the meeting, the Minister attached importance to the steps aimed at establishing a new agenda for co-operation with the European Union and expressed his willingness to make all efforts for effective implementation of these steps.
Grigor Minasyan touched upon the visit to Brussels on 4-6 March and the high-level meetings held within the scope of his visit during which importance was attached to the support that the EU provides in various formats within the scope of the reforms in the justice sector.
During the meeting, issues of mutual interest, particularly the results of the EU-funded programmes, the progress of implementation of the Budget Support Programme "Support to the Justice Reform in Armenia, Phase II", as well as new programmes set to be launched within the scope of different EU toolkits, were touched upon. The parties also discussed the deepening of co-operation with the European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust).
The parties had the opportunity to thoroughly discuss the results of the EU programme "Development and introduction of e-justice solutions in Armenia" and agree on the next steps to be taken to sum up the programme and the expected outcomes.
Vassilis Maragos expressed gratitude for the effective co-operation with the Ministry. He highly appreciated the current level of co-operation and reaffirmed the support of the EU for justice sector reforms.