Վրաստանի Արդարադատության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Երևանում է. մեկնարկել է Հայ-վրացական իրավական ֆորումը
11/04/2024
Հայաստանի Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանի հրավերով՝ Երևան է ժամանել Վրաստանի Արդարադատության նախարար Ռատի Բրեգաձեի գլխավորած պատվիրակությունը: Հայաստանի և Վրաստանի արդարադատության ոլորտի մարմինների մասնակցությամբ՝ ապրիլի 11-12-ը տեղի կունենա Հայ-վրացական իրավական ֆորումը:
Գրիգոր Մինասյանը ֆորումի բացմանն ընդգծել է նման միջոցառումների շարունակականության կարևորությունը և նշել, որ դրանք հնարավորություն են տալիս մշտապես մտքեր փոխանակելու արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատական և իրավական, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներին առնչվող իրավական մի շարք առաջնահերթ հարցերի վերաբերյալ, խոսելու դրանց լուծումների, հեռանկարների մասին, ինչպես նաև փոխանակվելու փորձառությամբ ու հմտություններով։
Հայաստանի արդարադատության նախարարը կարևոր է համարել Վրաստանի՝ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների առումով տարածաշրջանում առաջամարտիկներից մեկը լինելը, նշել, որ այս հանգամանքը հնարավորություն է տալիս շատ հարցերում ուսումնասիրել ու տեղայնացնել վրացական կարևոր փորձը կամ կիսվել նաև հայկական փորձով, համեմատել ոլորտում կատարած աշխատանքն ու բարեփոխումները: Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ, նման համատեղ աշխատանքի շնորհիվ, արդեն իսկ հաջողվել է մի շարք բարեփոխումներ իրականացնել նոտարական և էլեկտրոնային կառավարման ծառայությունների, հարկադիր կատարման, քրեակատարողական և պրոբացիոն համակարգերում, ինչպես նաև դատապարտյալների վերասոցիալականացման և իրավական կրթության ոլորտներում։
Գրիգոր Մինասյանը հատկանշական է համարել երկու երկրների իրավական համագործակցությունը 8 բազմակողմ միջազգային պայմանագրերի շրջանակներում, արդարադատության ոլորտում կնքված 4 երկկողմ միջազգային պայմանագրերը և համագործակցությունն իրավական փոխօգնության ոլորտում:
Հայ-վրացական իրավական ֆորումին մասնակցում են ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության նախագահ Սպիրիդոն Ֆլոգաիտիսը, Հայաստանի և Վրաստանի արդարադատություն համակարգի մարմինների ղեկավարներ և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Delegation led by Minister of Justice of Georgia is in Yerevan — Armenian-Georgian Legal Forum kicks off
At the invitation of Minister of Justice of Armenia Grigor Minasyan, a delegation led by Minister of Justice of Georgia Rati Bregadze has arrived in Yerevan. On 11-12 April, the Armenian-Georgian Legal Forum will be held with the participation of the authorities of the justice sector from Armenia and Georgia. At the opening of the Forum, Grigor Minasyan highlighted the importance of continuity of such events and mentioned that they provide the opportunity to constantly exchange views on a number of legal issues that are priority and are related to reforms in the justice sector, particularly in the anti-corruption field, the judicial and legal sector, the penitentiary and probation sectors, and to consider the solutions to these issues, the prospects, as well as to exchange experience and skills. The Minister of Justice of Armenia considered important the fact that Georgia is one of the frontrunners in the region in terms of justice sector reforms in Georgia and mentioned that this provides the opportunity to explore and localise the important Georgian experience in regard to many matters or also share the Armenian experience, compare the work done and reforms implemented in the sector. Grigor Minasyan emphasised that, due to these joint activities, a number of reforms in the fields of notarial and electronic management services, the compulsory enforcement, penitentiary and probation systems, as well as in the fields of re-socialisation and legal education of convicts have already been implemented. Grigor Minasyan said it is worth mentioning the significance of the legal co-operation between the two countries within the scope of 8 multilateral international treaties, the 4 bilateral international treaties concluded in the justice sector, as well as co-operation in the field of mutual legal assistance. Chairperson of the Supreme Judicial Council of the Republic of Armenia Karen Andreasyan, Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) Natia Natsvlishvili in Armenia, Director of the European Public Law Organisation Spyridon Flogaitis, heads of the justice system authorities of Armenia and Georgia and other high-ranking officials participated in the Armenian-Georgian legal forum.