Եվրոպական միության Թվինինգ ծրագիրն աջակցել է ՀՀ պետական ոլորտում բարեվարքության խթանմանն ու կոռուպցիայի կանխարգելմանը. նախարարի տեղակալը մասնակցել է ամփոփիչ միջոցառմանը
10/05/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը բացման խոսքով է հանդես եկել «Բարեվարքության խթանում և կոռուպցիայի կանխարգելում Հայաստանի պետական ոլորտում» Եվրոպական միության Թվինինգ ծրագրի պաշտոնական փակման միջոցառմանը:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել ԵՄ Թվինինգ ծրագրի ղեկավարներին՝ ընգծելով Ծրագրի շրջանակում տրամադրված փորձագիտական աջակցության և իրականացված կարողությունների զարգացման ծրագրերի կարևորությունը:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը ՀՀ կառավարության գերակա ուղղություններից է, որն արտացոլվել է, ինչպես Կառավարության ծրագրում, 2019-2022 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարության, այնպես էլ նոր՝ 2023-2026թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարության մեջ։
Փոխնախարարը նշել է, որ Ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունը նպաստել է Հայաստանի Հանրապետության պետական հատվածում բարեվարքության խթանմանը և կոռուպցիայի կանխարգելմանը, մասնավորապես՝ աջակցելով Հակակոռուպցիոն ռազմավարության գործողությունների իրականացմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի (բարեվարքության) ոլորտում կրթական ծրագրերի և հանրային իրազեկման միջոցառումների իրականացմանը և ինստիտուցիոնալ կարողություննների զարգացմանը՝ ստեղծելու կոռուպցիայի կանխարգելման միջավայր, ինչպես նաև ընդլայնելով Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կարողությունները:
Միջոցառմանը մասնակցել են բարձրաստիճան հյուրեր` Ծրագիրն իրականացնող ԵՄ անդամ պետություններից և Եվրոպական միության պատվիրակությունից՝ ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը, Գերմանիայի ներքին գործերի դաշնային նախարարության պետքարտուղար Յոհան Սաաթհոֆը, Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության փոխդեսպան Էրիկ Թինտրուպը, Գերմանիայի ԵՄ Թվինինգ ծրագրի ղեկավար Ինգո Սորգացը, պաշտոնատար անձինք Լատվիայից, ինչպես նաև այլ ներկայացուցիչներ միջազգային կազմակերպություններից, դիվանագիտական ներկայացուցչություններից և ՀՀ պետական մարմիններից։

European Union Twinning Project supported fostering integrity and preventing corruption in the public sector of the Republic of Armenia — Deputy Minister participated in closing event
10/05/2024
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan delivered an opening speech at the official closing event of the European Union Twinning Project on "Fostering integrity and preventing corruption in the public sector of Armenia".
The Deputy Minister greeted the participants and expressed gratitude to the heads of the European Union Twinning Project, emphasising the importance of the expert support provided and the capacity-building programmes implemented within the scope of the Project.
Karen Karapetyan emphasised that the fight against corruption is one of the overriding priorities of the Government of the Republic of Armenia that is reflected in the Programme of the Government, in the Anti-Corruption Strategy for 2019-2022, as well as in the new Anti-Corruption Strategy for 2023-2026.
The Deputy Minister mentioned that co-operation within the scope of the Project has helped to foster integrity and prevent corruption in the public sector of the Republic of Armenia, particularly by supporting implementation of the Actions stated in the Anti-Corruption Strategy, carrying out educational programmes and holding public awareness events in the anti-corruption sector (integrity), and building institutional capacities to create an environment for corruption prevention, as well as expanding the capacities of the Department of Anti-Corruption Policy Development and Monitoring of the Ministry of Justice and the Corruption Prevention Commission.
High-ranking guests from EU member states implementing the Programme and the Delegation of the European Union, including Head of Cooperation Section at the EU Delegation Frank Hess, Parliamentary State Secretary to the Federal Minister of the Interior and Community of Germany Johann Saathoff, Deputy Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia Erik Tintrup, Germany's EU Twinning Project Leader Ingo Sorgatz, officials from Latvia, as well as other representatives from international organisations, diplomatic missions and state bodies of the Republic of Armenia participated in the event.