27 դատապարտյալ հիմնական կրթության վկայական և միջնակարգ կրթության ատեստատ ստանալու հնարավորություն ունի. ամփոփվել են էքստեռն ավարտական քննության արդյունքները
13/05/2024
Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում ամփոփվել են դատապարտյալների էքստեռն ավարտական քննության արդյունքները: Հիմնական կրթության վկայական և միջնակարգ կրթության ատեստատ ստանալու համար էքստեռն քննություններին մասնակցության հայտ էր ներկայացրել հանրակրթության ծրագիրն ավարտած 38 դատապարտյալ, որոնցից քննություններին մասնակցել է 33-ը. 1 դատապարտյալ պատժի կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատվել է, 3-ը՝ հրաժարվել են մասնակցել, 1-ը՝ չի մասնակցել փաստաթղթերի բացակայության և դրանք ապահովելու անհնարինության հետևանքով։
Քննություններին մասնակցած 33 դատապարտյալից 27-ը ստացել է դրական գնահատական։ Պետական ավարտական քննությունը հաջողությամբ հաղթահարելու դեպքում՝ նրանց կտրվի հիմնական կրթության վկայական և միջնակարգ կրթության ատեստատ:
Ներկայում ՊՈԱԿ-ը նախապատրաստական աշխատանքներ է իրականացնում ազատազրկված անձանց հետ՝ մասնակցելու հունիսին իրականացվող պետական ավարտական քննություններին։
Քրեակատարողական հիմնարկներում ուսումնական ծրագիրը մեկնարկել էր 2022 թվականին: 19 տարեկանից բարձր դատապարտյալները պետական աջակցությամբ միջնակարգ կրթություն ստանալու հնարավորություն են ունեցել: Ծրագրով իրականացվել են տարբեր առարկաներից դասընթացներ, որոնք անցկացրել է «Իրավական կրթություն և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Ծրագիրն անցկացվել է «Արմավիր», «Աբովյան», «Արթիկ», «Նուբարաշեն», «Սևան» և «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկներում։

27 convicts have opportunity to receive basic education certificate and secondary education completion certificate — results of external final exams summed up
The results of the external final exams for convicts have been summed up at the penitentiary institutions of the Ministry of Justice. Out of the 38 convicts having completed the general education programme who had submitted applications to participate in the external exams for basic education certificate and secondary education completion certificate, 33 took part in the exams; conditional early release from serving punishment has been granted to one convict, 3 refused to participate, and one did not participate due to absence of documents and the impossibility to provide them. Out of the 33 convicts who took part in the exams, 27 received positive assessment. In case they successfully pass the state final exams, they will be granted a basic education certificate and a secondary education completion certificate. Currently, the State Non-Commercial Organisation (SNCO) is carrying out preparatory works with convicts so that they can participate in the state final exams to be held in June. The educational programme at penitentiary institutions was launched in 2022. Convicts over the age of 19 have had the opportunity to receive secondary education through government support. The programme included courses devoted to various subjects and were conducted by the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" State Non-Commercial Organisation. The programme was implemented at "Armavir", "Abovyan", "Artik", "Nubarashen", "Sevan" and "Vanadzor" Penitentiary Institutions.