ՄԻՊ ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025թթ. գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքը քննարկվել է համակարգող խորհրդի նիստում
17/06/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025թթ. գործողությունների ծրագրի կատարումը համակարգող խորհրդի հերթական նիստը:  Ողջունելով ներկաներին՝ նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ համակարգող խորհրդի նիստին մասնակցության համար և ներկայացրել նիստի անցկացման նպատակն ու օրակարգը։ Նախարարի տեղակալը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ընդունած որոշմամբ ՄԻՊ ռազմավարությունից բխող գործողությունների ծրագրում լրացվել է նոր գլուխ, որը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, ինչը հնարավորություն կտա Կառավարությանը շարունակելու համակարգված կերպով հասցեագրել բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների իրացման և պաշտպանության խնդիրները։   Նիստի ընթացքում քննարկվել է 2024թ․առաջին կիսամյակի գործողությունների կատարման ընթացքը։ Արդարադատության նախարարության և այլ պետական մարմինների ներկայացուցիչներն անդրարդարձել են յուրաքանչյուր գերատեսչությանն առնչվող գործողությունների կատարման մանրամասներին։  Համակարգող խորհրդի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են առաջարկություններ՝ ուղղված գործողությունների ծրագրի կատարման և մշտադիտարկման աշխատանքների հնարավոր կատարելագործմանը։  Միջոցառումը կազմակերպվել է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից ֆինանսավորվող «Դիմակայունություն բոլորի համար» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) միջոցով:

Course of implementation of the 2023-2025 Action Plan arising from the National Strategy on Human Rights Protection discussed during session of Co-ordinating Council
17/06/2024
The regular session of the Co-ordinating Council for implementation of the 2023-2025 Action Plan arising from the National Strategy on Human Rights Protection was held under the chairmanship of Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan. Greeting the attendees, the Deputy Minister thanked the representatives of state bodies and civil society organisations for participating in the session of the Co-ordinating Council and presented the purpose and agenda for holding the session. The Deputy Minister mentioned that by the decision adopted by the Government of the Republic of Armenia, a new chapter has been added to the Action Plan arising from the National Strategy on Human Rights Protection; the chapter is devoted to the protection of the rights of persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and will provide the Government with the opportunity to continue addressing the issues on the exercise and protection of the rights of forcibly displaced persons in a co-ordinated manner. The course of activities completed in the first semester of 2024 was discussed during the session. Representatives of the Ministry of Justice and other state bodies touched upon the specifics of implementation of the actions related to each government agency. Representatives of non-governmental organisations, who are members of the Co-ordinating Council, made recommendations for implementation of the Action Plan and possible betterment of monitoring activities. The event was organised within the scope of the Resilience for All project, which is funded by the Ministry of Foreign Affairs of Norway and is being implemented through the UN Development Programme (UNDP).