Հայաստանն ու Նորվեգիան կխորացնեն գործակցությունն արդարադատության ոլորտի ռազմավարական ուղղություններով. նախարարի տեղակալն ընդունել է դեսպանին
19/06/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Վրաստանում և Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերգլյոտ Հովլանդին։ Հանդիպման սկզբում նախարարի տեղակալը շնորհավորել է տիկին դեսպանին պատասխանատու պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և շնորհակալություն է հայտնել Հայաստան այցի և հանդիպման նախաձեռնության համար։ Նախարարի տեղակալը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությամբ կգործադրվեն առավելագույն ջանքեր՝ ի նպաստ Հայաստանում ժողովրդավարության և արդարադատության որակի բարձրացման: Հանդիպման ընթացքում Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Նորվեգիայի կառավարությանը կամավոր հատկացում կատարելու համար՝ ի աջակցություն Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թթ. և 2023-2026թթ. գործողությունների ծրագրերին։ Այս համատեքստում Նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև արդյունավետ համագործակցությանն ու կարևորել ԵԽ ծրագրերի շրջանակներում նախարարության գրանցած արդյունքները մարդու իրավունքների, դատաիրավական, հակակոռուպցիոն քաղականության, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներում։ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է նաև նախարարության կողմից «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» և «Իրավահավասարության ապահովման ու խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքների նախագծերի լրամշակման շուրջ տարվող աշխատանքները։ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերգլյոտ Հովլանդը բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների պաշտպանության, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների երաշխավորման ոլորտում ՀՀ կառավարության և Արդարադատության նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքները։ Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու և խորացնելու համագործակցությունը նախարարության գործունեության ռազմավարական ուղղություններով։

Armenia and Norway to deepen co-operation in strategic directions in justice sector — Deputy Minister receives Ambassador
19/06/2024
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway to Georgia and Armenia Bergljot Hovland. At the outset of the meeting, the Deputy Minister congratulated the Ambassador on assuming the responsible position and expressed gratitude for her visit to Armenia and for the initiative to organise the meeting. The Deputy Minister expressed confidence that maximum efforts will be made for further development of the relations between the two countries to improve the quality of democracy and justice in Armenia. During the meeting, Karen Karapetyan expressed gratitude to the Government of Norway for voluntarily allocating funds in support of the Council of Europe Action Plans for Armenia for 2019-2022 and 2023-2026. In this context, the Deputy Minister touched upon the fruitful co-operation between the Ministry of Justice and the Council of Europe and attached importance to the results achieved by the Ministry within the scope of the Council of Europe Projects in the field of human rights protection, judicial and legal sector, and the anti-corruption policy, as well as in the penitentiary and probation sectors. Karen Karapetyan also presented the work done by the Ministry to modify the draft Laws "On national minorities" and "On ensuring of legal equality and protection from discrimination". Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Bergljot Hovland highly appreciated the work done by the Government and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia in the field of human rights protection, including the work done for guaranteeing the rights of persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. At the end of the meeting, the parties expressed their willingness to continue and deepen co-operation in the strategic directions of the activities of the Ministry of Justice.