Անչափահասների վերասոցիալականացում, քննչական գործողություններում երեխաների հետ տարվող աշխատանքների կանոնակարգում․ Լևոն Բալյանը նախագահել է Անչափահասների արդարադատության խորհրդի միջգերատեսչական նիստը
28/06/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Անչափահասների արդարադատության խորհրդի միջգերատեսչական նիստին՝ կարևորելով անչափահասների իրավունքների պաշտպանվածությունն ու մշտապես ուշադրության կենտրոնում լինելը։ Հանդիպմանը քննարկվել են երեխաների նկատմամբ բռնության, վերասոցիալականացման, ինչպես նաև քննչական գործողությունների ընթացքում երեխաների հետ տարվող աշխատանքների կանոնակարգման հարցերը։
Ելույթներով հանդես են եկել նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը, Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի «Անչափահասների արդարադատության» ծրագրի համակարգող՝ Վիկտորյա Օհանյանը և «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականությունները կատարող Սյուզաննա Մակյանը: Վերոնշյալ հարցերի քննարկման, ինչպես նաև առաջիկա քայլերի պլանավորման նպատակով մասնակիցները ներկայացրել են իրենց կարծիքներն ու հանդես են եկել առաջարկություններով։
Անչափահասների արդարադատության խորհրդի միջգերատեսչական նիստն անցկացվել է «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի քարտուղարությամբ և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հետ համագործակցությամբ։

Re-socialisation of minors, regulation of activities with children during investigative actions — Levon Balyan chairs inter-agency session of the Council for Juvenile Justice
Deputy Minister of Justice Levon Balyan delivered opening remarks at the inter-agency session of the Council for Juvenile Justice, attaching importance to the protection of juveniles’ rights and constantly keeping them in focus. Issues of violence against children, re-socialisation, as well as regulation of activities with children during investigative actions were discussed during the meeting.
Deputy Minister of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia Tatevik Stepanyan; Co-ordinator of the UNICEF Juvenile Justice Programme in Armenia Victoria Ohanyan and Acting Director of the “Centre for Legal Education and Rehabilitation Programmes" Susanna Makyan also delivered speeches. In order to discuss the aforementioned issues, as well as to plan the upcoming steps, the participants shared their views and made recommendations.
The inter-agency session of the Council for Juvenile Justice was held with the “Centre for Legal Education and Rehabilitation Programmes” SNCO (acting as Secretariat) and in co-operation with the United Nations Children's Fund (UNICEF).