ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո ուժային կառույցների միջև անցկացված բանակային խաղերին մասնակցել են Արդարադատության, Պաշտպանության և Ներքին գործերի նախարարությունների, ազգային անվտանգության ծառայության, պետական եկամուտների, քննչական, հակակոռուպցիոն կոմիտեների, դատախազության և պետական պահպանության ծառայության հավաքական թիմերը։ Արդարադատության նախարարության թիմի կազմում ընդգրկված են եղել քրեակատարողական, պրոբացիայի, հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունների, «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչները։ Մասնակիցները գնահատվել են և´ թիմային, և´ անհատական անվանակարգերում։
Հրաձգություն «Մակարով» ատրճանակից մարզաձևում ՀՀ ԱՆ «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչ Բենիամին Բուչախչյանը գրավել է առաջին հորիզոնականը՝ արժանանալով մեդալի, պատվոգրի և դրամական խրախուսանքի։ Իսկ Արդարադատության նախարարության թիմը իրավապահ մարմինների հաշվարկով զբաղեցրել է 2-րդ հորիզոնականը՝ արձանագրելով առաջընթաց՝ մեկ հորիզոնականով բարելավելով իր դիրքերը 2023 թվականի համեմատ։

2nd place based on calculation of law-enforcement authorities - Ministry of Justice participates in army games held for power structures
09/07/2024
The national teams of the Ministries of Justice, Defence and Internal Affairs, the National Security Service, the State Revenue, Investigative and Anti-Corruption Committees, the Prosecutor General's Office and the State Protection Service took part in the army games held for law-enforcement authorities under the auspices of the Prime Minister of the Republic of Armenia. Among members of the team of the Ministry of Justice were representatives of the Penitentiary, Probation and Compulsory Enforcement Services, as well as the "Legal Education and Rehabilitation Programme Implementation Centre" SNCO. The participants were scored both in team, and in individual categories.
Beniamin Buchakhchyan, representative of the "Legal Education and Rehabilitation Programme Implementation Centre" SNCO of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia won first place in the Makarov pistol shooting and was awarded a medal, diploma and monetary incentive. As for the team of the Ministry of Justice, based on the calculation of law-enforcement bodies, it won 2nd place from among the law-enforcement bodies, making progress and improving its position by one position compared to 2023.