Արդարադատության նախարարի ներկայացրած միջնորդությունը բավարարվել է. ԲԴԽ-ն դադարեցրել է դատավոր Արթուր Ստեփանյանի լիազորությունները
09/07/2024
Արդարադատության նախարարի ներկայացրած՝ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Արթուր Ստեփանյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը լուծելու վերաբերյալ միջնորդությունը բավարարվել է: Բարձրագույն դատական խորհրդի 09.07.2024թ. որոշման արդյունքում դադարեցվել են դատավոր Արթուր Ստեփանյանի լիազորությունները:
Հարուցված վարույթի և ներկայացված միջնորդության հիմքում դրված են եղել դատավորի կողմից թույլ տրված դատավարական իրավունքի նորմերի խախտումները, որոնք նաև հանգեցրել են դատավորի վարքագծի կանոնների խախտման: Մասնավորապես՝ ավելի քան 80 դատական գործերի շրջանակներում համապատասխան դատական ակտերը դատարանի կողմից www.datalex.am» դատական տեղեկատվական համակարգում հրապարակվել և (կամ) գործին մասնակցող անձանց են տրամադրվել օրենքով սահմանված ժամկետներից 11 ամսից մինչև ավելի քան 3 տարի ուշացմամբ:

Motion filed by Minister of Justice granted — Supreme Judicial Council terminates powers of Judge Artur Stepanyan
09/07/2024
The motion filed by the Minister of Justice to resolve the issue of subjecting judge of the Civil Court of First Instance of General Jurisdiction of the city of Yerevan Artur Stepanyan to disciplinary liability has been granted. As a result of the decision of the Supreme Judicial Council rendered on 9 July 2024, the powers of Judge Artur Stepanyan have been terminated. The initiated proceedings and the filed motion were based on violations of the norms of procedural law committed by the judge, which also led to a violation of the Rules of Conduct of judges. In particular, the relevant judicial acts adopted by the Court within the scope of more than 80 court cases were posted on www.datalex.am judicial information system and/or provided to persons involved in the case with a delay of 11 months to more than 3 years after the time limits established by law.