Ցուցադրություն՝ նվիրված հայ-ճապոնական բազմամյա հարաբերություններին. Ազգային արխիվում հյուրընկալվել է Ճապոնիայի դեսպանը
Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղար Սիրվարդ Գևորգյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի Ազգային արխիվում կազմակերպած ցուցադրությանը՝ նվիրված հայ-ճապոնական հարաբերությունների պատմությանը։ Ցուցադրությունը կազմակերպվել է Հայաստանի ազգային արխիվի և «Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միության հետ համատեղ։
Ազգային արխիվի տնօրեն Արթուր Ստեփանյանն ընդգծել է, որ միջոցառման անցկացման նպատակը հայ-ճապոնական հարաբերությունների վերհանումն է, որով սկիզբ է դրվում հայ-ճապոնական նոր երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացմանն ու զարգացմանը։
Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն․Գ․ Աոկի Յուտական, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ ցուցադրված փաստաթղթերը, կինոֆոտո փաստաթղթերը և Հայաստանում հրատարակված մի շարք արժեքավոր գրքերը վկայում են հայ-ճապոնական սերտ փոխհարաբերությունների մասին։ Ցուցադրությանը ներկայացվել են Հայաստանի ազգային արխիվում պահպանվող արխիվային փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են հայ-ճապոնական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, գիտական և մշակութային կապերին, Հայկական հարցին և դրա հետ առնչվող Ճապոնիայի մասնակցությանը։
Հետաքրքիր փաստաթղթեր են ներկայացված աշխարհում առաջին կին դիվանագետ, 1920թ․ Ճապոնիայում Հայաստանի առաջին Հանրապետության դիվա-նագիտական ներկայացուցիչ Դիանա Աբգարի մասին։ Ցուցադրված են կարևոր ու արժեքավոր փաստաթղթեր՝ ազգերի ու ժողովուրդների միջև մարդասիրական վառ դրսևորումներով, որոնք վերաբերում են 1923թ.-ին Ճապոնիայի երկրաշարժի ժամանակ Հայաստանի կողմից ցուցաբերված օգնությանը և, փոխադարձաբար, 1988թ.-ին Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ Ճապոնիայի կողմից ցուցաբերված մարդասիրական օգնությանը։

Exhibition dedicated to longstanding Armenian-Japanese relations - Ambassador of Japan hosted at National Archives
Secretary General of the Ministry of Justice Sirvard Gevorgyan attended the exhibition hosted by the National Archives of Armenia and dedicated to the history of Armenian-Japanese relations. The exhibition was jointly organised by the National Archives of Armenia and the ''Arumenia-Nippon'' Armenian- Japanese Scientific and Cultural Union.
Director of the National Archives Artur Stepanyan emphasised that the aim of the event is to bring to light the Armenian-Japanese relations whereby the foundation will be laid for further deepening and development of the new Armenian-Japanese bilateral relations.
Welcoming the attendees, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia, H.E. Mr. Aoki Yutaka mentioned that the exhibited documents, cinematographic and photographic documents and a number of valuable books published in Armenia attest to the close relations between Armenia and Japan. The exhibition featured archival documents on the establishment of Armenian-Japanese diplomatic relations, scientific and cultural ties, the Armenian Question and Japan's involvement in regard to the latter, and all these documents are stored in the National Archives of Armenia.
The exhibition also features interesting documents about Diana Abgar, the world’s first female diplomat and diplomatic representative of the First Republic of Armenia in Japan in 1920. Important and valuable documents with vivid manifestations of humanism between the nations and peoples with regard to the assistance that Armenia provided during the 1923 earthquake in Japan and the humanitarian aid that Japan provided in response to the 1988 Spitak earthquake, are also exhibited.