Եվս 14 հոգեբան կմասնակցի անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մասնակցությամբ քննչական գործողություններին․ Լևոն Բալյանի գլխավորությամբ տրվել են վկայականներ
19/07/2024
«Անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մասնակցությամբ քննչական գործողությունների կատարմանը ներգրավվող հոգեբանների որակավորման կարգը սահմանելու մասին» Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով՝ օրերս տեղի է ունեցել Արդարադատության նախարարության կողմից հայտարարված՝ հոգեբանների որակավորումը, որին մասնակցել է 26 դիմորդ: Անցողիկ շեմը հաղթահարել է 14 մասնակից:
Նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը վկայականներ է հանձնել որակավորման փուլը հաղթահարած հոգեբաններին և մաղթել արդյունավետ աշխատանք ու հաջող ծառայություն։ Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ հոգեբաններից պահանջվում են մասնագիտական բարձր որակներ, բացառիկ պատասխանատվություն և աշխատանքի արդյունավետություն: Նախարարի տեղակալը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամին արդյունավետ համագործակցության և ցուցաբերած աջակցության համար։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) արդարադատության մատչելիության ծրագրի ղեկավար Վիկտորա Օհանյանը և «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականությունները կատարող Սյուզաննա Մակյանը:
Նշենք, որ հոգեբաններն ապրիլի 22-ից մինչև հունիսի 4-ն անցել են արդարադատության նախարարի կողմից հաստատված կարգով 2024 թվականի որակավորման դասընթացների փուլը «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Արագածոտնի մարզի Կարբի ուսումնական կենտրոնում: Պրակտիկան իրականացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի կենտրոնական և տարածքային մարմիններում:

Another 14 psychologists to take part in investigative actions with participation of juveniles, persons with no active legal capacity or with mental health problems — certificates granted under direction of Levon Balyan
19/07/2024
A few days ago, the qualification of psychologists — announced by the Ministry of Justice as prescribed by the Decision of the Government "On establishing the procedure for qualification of psychologists involved in investigative actions with participation of juveniles, persons with no active legal capacity or with mental health problems" — was held with the participation of 26 applicants, and 14 participants passed the passing threshold..
Deputy Minister Levon Balyan handed the certificates over to psychologists having passed the qualification stage and wished them productive work and successful service. The Deputy Minister emphasised that psychologists are required to have high professional qualities, exceptional responsibility and work efficiency. The Deputy Minister expressed special gratitude to the United Nations Children's Fund for the effective co-operation and the support provided.
United Nations Children's Fund (UNICEF) Access to Justice Officer Victoria Ohanyan and Acting Director of the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" Syuzanna Makyan also participated in the meeting.
Let us mention that from 22 April to 4 June, psychologists passed the stage of qualification courses for the year 2024 through the procedure approved by the Minister of Justice at Karbi Training Centre of the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" SNCO in Aragatsotn Marz. The internship was conducted by the central and territorial bodies of the Investigative Committee of the Republic of Armenia.