Կտրող-ծակող գործիքի խոցելիության աստիճանը հնարավոր կլինի պարզել մարդու մարմնի կառուցվածք ունեցող հարմարանքով. Փորձագիտական կենտրոնի նոր սարքը
22/07/2024
Արդարադատության նախարարության «Հայաստանի Հանրապետության փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ–ի հետքաբանական փորձաքննությունների բաժինը ձեռք է բերել թիրախային բլոկ, որը նախատեսված է կտրող-ծակող գործիքի՝ բոլոր տեսակի դանակների խոցելիության աստիճանը պարզելու, ինչպես նաև համեմատական հետազոտությունների նպատակով կտրող-ծակող գործիքով փորձարարական վնասվածքներ ստանալու համար։
Սարքն իր կառուցվածքով նմանակում է մարդու մարմնի կառուցվածքը՝ մաշկ, մերձմաշկային շերտ, մկաններ, ոսկորներ և ներքին օրգաններ։ Նախկինում նման փորձաքննություն իրականացնելու համար, փորձագետներն օգտագործել են համանման հարմարեցված առարկաներ։

Gadget with structure of human body will make it possible to determine degree of vulnerability of cutting-piercing tool — Expert Center has new device
22/07/2024
The Department of Etymological Expertise of the "Expert Center of the Republic of Armenia" SNCO of the Ministry of Justice has acquired a target unit designed to determine the degree of vulnerability of a cutting-piercing tool (i.e. all types of knives), as well as to obtain experimental injuries with a cutting-piercing tool for comparative studies.
In terms of structure, the device simulates the structure of the human body: skin, subcutaneous layer, muscles, bones and internal organs. In the past, experts would use similar adapted objects to conduct such an examination.