Եվրոպական չափանիշներին համահունչ ազգային բարեփոխումների արդյունավետ իրականացում. Նախարարի տեղակալն ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանության պատվիրակությանը
07/08/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանին փոխարինող, գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արվիդաս Նաույոկաիտիսի պատվիրակությանը:
Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվային՝ Եվրոպայի խորհրդի Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2023-2026 թթ. ծրագրում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության եվրոպական չափանիշներին համահունչ ազգային բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանն ուղղված ֆինանսական ներդրման համար:
Նախարարի տեղակալը հաջողություն է մաղթել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Լիտվայի կողմից ստանձնած նախագահության իրականացմանը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է 2024 թ. սեպտեմբերի 4-ին Վիլնյուսում կայանալիք ԵԽ անդամ երկրների արդարադատության նախարարների համաժողովին մասնակցության հարցը, ինչպես նաև «Արհեստական բանականության և մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության մասին» Եվրոպայի խորհրդի շրջանակային կոնվենցիային միանալու նպատակահարմարությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել համատեղ կատարվող մեծածավալ և կաևոր աշխատանքը:

Effective implementation of national reforms in line with European standards - Deputy Minister receives delegation of Embassy of Lithuania to the Republic of Armenia
07/08/2024
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received the delegation of Charge d'Affaires, replacing the Ambassador of the Republic of Lithuania to the Republic of Armenia Arvydas Naujokaitis.
Karen Karapetyan expressed gratitude to Lithuania for the financial contribution for effective implementation of the national reforms in line with the European standards in the fields of human rights, democracy and the rule of law as part of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2023-2026.
The Deputy Minister wished success in the presidency assumed by Lithuania in the Committee of Ministers of the Council of Europe. During the meeting, the issue of participation in the Conference of Ministers of Justice of the Council of Europe member states to be held on 4 September in Vilnius, as well as the appropriateness of joining the Council of Europe’s Framework Convention on Artificial Intelligence (AI), Human Rights, Democracy and the Rule of Law was considered.
At the end of the meeting, the parties reached an agreement to continue the joint whole-scale and important work.