Ակնհայտ անհիմն հայցադիմումի ընդունումը միանգամից կմերժվի. Դատարանների ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնող հերթական օրինագիծն է ներկայացվել ԱԺ
03/09/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանն Ազգային ժողովի պետաիրավական հանձնաժողովին է ներկայացրել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Քաղաքացիական դատավարության» օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում կվերանայվի ձեռնարկատիրական գործունեությունից կամ կորպորատիվ իրավահարաբերություններից բխող պայմանագրերի անվավերության պահանջ ներկայացնելու դեպքում ներկայիս 20000 դրամ պետական տուրք վճարելով բազմամիլիոնանոց գործարքների սառեցման հնարավորությունը, քանի որ նման դեպքում կգանձվի պայմանագրի գնի 3%-ի չափով տուրք: Կհստակեցվեն ակնհայտ անհիմն հայցերի սահմանումները և նման պահանջներով հայցադիմումները դատարանը հնարավորություն կունենա մերժել հենց սկզբից՝ ստիպված չլինելով վարույթ ընդունել դրանք և թեկուզ արագացված կարգով մերժման վճիռ կայացնել:
Առաջարկվում է վերացնել պարզեցված վարույթների համար նախատեսված նվազ պետական տուրք վճարելու արտոնյալ կարգավորումը: Հավասարեցվում և հստակեցվում են աճողական տուրքերը դրամական պարտավորություններ առաջադրող բոլոր վարչական ակտերի նկատմամբ՝ բացառելու համար դատարանների կողմից տարաբնույթ մեկնաբանությունների հնարավորությունը:
Օրենքի նախագծին պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը տվեց դրական եզրակացություն, այն կքննարկվի խորհրդարանի լիագումար նիստում:

Acceptance of an clearly unfounded statement of claim to be rejected immediately — Another draft law reducing workload of courts submitted to the National Assembly
03/09/2024
Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan has submitted to the Chairperson of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly the package of draft Laws "On making amendments and supplements to the Law "On state duty"" and "On making amendments and supplements to the Civil Procedure Code”.
As a result of the proposed amendments, the possibility of freezing multimillion transactions by paying the current state duty of AMD 20.000 in the event of a claim for the invalidity of contracts arising from entrepreneurial activity or corporate legal relations will be reviewed, as, in this case, a duty in the amount of 3% of the contract price will be charged. The definitions of clearly unfounded claims will be clarified, and the court will have the opportunity to reject statements of claim with such claims immediately, without even having to accept them for proceedings and rendering an expedited judgement on rejection.
It is proposed to eliminate preferential regulation for paying minimum state duty provided for simplified proceedings. The incremental duties in respect of all administrative acts posing monetary obligations shall be equalled and specified in order to rule out the possibility of different interpretations by courts.
The Standing Committee on State and Legal Affairs gave a positive opinion on the draft Law; it will be considered during the plenary session of the Parliament.