Նվերների ընդունման սահմանափակումներ, բարեվարքության ուսումնասիրություն, հակակոռուպցիոն ռազմավարություն. Կարեն Կարապետյանը լրագրողներին և հկ սեկտորին ներկայացրել է իրականացված բարեփոխումները
17/09/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը մասնակցել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության կազմակերպած «Հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ընթացքը» խորագրով սեմինար-քննարկմանը:
Նախարարի տեղակալը հանդիպմանը ներկայացրել է ՀՀ-ում իրականացված հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արդյունքում արձանագրված ձեռքբերումները:
Մասնավորապես, անդարադարձ է կատարվել արդեն իսկ ձևավորված և գործող հակակոռուպցիոն մարմինների ինստիտուցիոնալ համակարգի շարունակական կատարելագործմանը, հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող 2023-2026թթ․ գործողությունների ծրագրին, վերջինիս շրջանակներում նախատեսված բարեփոխումներին:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցների հետ քննարկվել են նաև բարեվարքության ուսումնասիրության առկա կառուցակարգերին, ազդարարման և հայտարարագրման համակարգերին, նվերների ընդունման սահմանափակումներին, հակակոռուպցիոն կրթության և հանրային իրազեկմանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Restrictions on acceptance of gifts, integrity review, Anti-Corruption Strategy — Karen Karapetyan presents implemented reforms to journalists and NGO sector
17/09/2024
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan took part in the discussion-seminar under the title "Progress of Anti-Corruption Reforms" organised by the Union of Informed Citizens NGO.
During the meeting, the Deputy Minister presented the achievements made as a result of the institutional reforms that have been carried out in the anti-corruption field in Armenia.
In particular, the ongoing improvement of the institutional system of already well-established and operating anti-corruption bodies, the Anti-Corruption Strategy and the 2023-2026 Action Plan arising from the Strategy, as well as the reforms envisaged within the scope of this Strategy were touched upon.
During the meeting, a number of issues related to the existing mechanisms for integrity review, whistle-blowing and declaration systems, restrictions on the acceptance of gifts, anti-corruption education and public awareness were also considered.
The Deputy Minister also touched upon a number of issues of concern for the participants of the discussion.