Ուզում ենք հրաժարվել կայուն քաղաքական մեծամասնության կարգավորումից, բայց ոչ առանց ամբողջ Սահմանադրությունը ախտորոշելու. Գրիգոր Մինասյանի գլխավորությամբ Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը հերթական նիստն է անցկացրել
Սեպտեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը:
Խորհուրդը շարունակել է քննարկել է Դանիել Իոաննիսյանի ներկայացրած «Կայուն խորհրդարանական մեծամասնության սկզբունքից հրաժարվելու հարց»-ը:
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հիշեցրել է, որ վարչապետի կողմից որոշում կա՝ նոր Սահմանադրություն գրելու, ինչին խորհրդի անդամները դեմ չեն արտահայտվել: Նախարարի խոսքով՝ այժմ սակայն փորձ է արվում առանձին մեկ հոդված փոփոխելու, որը հակասում է արձանագրված տրամաբանությանը:
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ ցանկություն կա կայուն քաղաքական մեծամասնության կարգավորումի հրաժարվելու, սակայն այն պետք է անել ամբողջ Սահմանադրությունը ախտորոշելուց հետո:
Խորհուրդը քվեարկությամբ հավանություն է տվել ՀՀ Սահմանադրության 89-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կայուն քաղաքական մեծամասնություն ձևավորելու սահմանադրական պահանջը վերացնելու առաջարկին:
Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը ձայների մեծամասնությամբ մերժել է Դանիել Իոաննիսյանի կողմից ներկայացված հայեցակարգային առաջարկության եղանակով փոփոխության իրականացման առաջարկը:
Խորհրդի մեծամասնությունը դեմ է քվեարկել նաև «Կայուն խորհրդարանական մեծամասնության սկզբունքից հրաժարվելու» հարցի առանձնացմանը ամբողջ ռեֆորմից 2026թ. ԱԺ ընտրություններին ընդառաջ և ԱԺ միջոցով համապատասխան փոփոխություն կատարելու առաջարկին:

We want to abandon the stable political majority rule, but not without ‘diagnosing’ the entire Constitution — Constitutional Reforms Council holds regular session chaired by Grigor Minasyan
On 19 September, a regular session of the Constitutional Reforms Council was held.
The Council continued to discuss the “issue of abandoning stable parliamentary majority rule” presented by Daniel Ioannisyan.
Minister of Justice Grigor Minasyan reminded that the Prime Minister has a decision on drafting a new Constitution, to which the members of the Council did not object. However, according to the Minister, an attempt is currently being made to amend a separate article, and this contradicts the fixed logic.
Minister of Justice Grigor Minasyan highlighted that there is willingness to abandon the stable political majority rule, but this must be done after ‘diagnosing’ the entire Constitution.
Through a ballot, the Council approved the recommendation to abolish the constitutional requirement for the formation of a stable political majority prescribed by part 3 of Article 89 of the Constitution of the Republic of Armenia.
By majority of votes, the Constitutional Reforms Council rejected Daniel Ioannisyan's recommendation to make an amendment through a conceptual recommendation.
The majority of the members of the Council also voted against separating the issue of "abandoning the principle of stable parliamentary majority" from the entire reform ahead of the 2026 elections of the National Assembly and the recommendation to make the relevant amendment through the National Assembly.