Քրեական վարույթներով իրավական օգնություն, Հռոմի ստատուտի ներպետական իմպլեմենտացիա. Աշխատանքային քննարկում՝ օրենսդիր և գործադիր մարմինների միջև
25/09/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալներ Արմենուհի Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Լևոն Բալյանը և Սիրվարդ Գևորգյանը մասնակցել են Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի գլխավորությամբ կազմակերպված Գլխավոր դատախազության և այլ պետական մարմինների ներկայացուցիչների հետ արտագնա աշխատանքային քննարկմանը՝ Քրեական վարույթներով իրավական օգնության մասին օրենքի նախածի վերաբերյալ:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը քննարկման մասնակիցներին ներկայացրել է նախագծի ընդհանուր դրույթների վերաբերյալ տեղեկություն, իսկ նախարարության Իրավական փոխօգնության վարչության պետ Նելլի Ավետիսյանը՝ նախագծի առանձին ինստիտուտներին առնչվող հարցեր:
Մասնակիցների կողմից զեկուցողներին ուղղվել են տարաբնույթ հարցեր ու ներկայացվել առաջարկություններ, դրանք նախագծում ներառելու նպատակով:
Ազգային Ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն իրականացրել է Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության դրույթների ներպետական իմպլեմենտացիային առնչվող օրենսդրական կարգավորումերի ամփոփ վերլուծություն, իսկ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը՝ պարզաբանումներ ներկայացրել Միջազգային քրեական դատարանի համագործակցության վերաբերյալ օրենքի նախագծի առանցքային դրույթների ու լավարկմանն ուղղված առաջարկությունների մասով:

Legal assistance in criminal proceedings, domestic implementation of the Rome Statute — Legislative and executive bodies hold working discussion
25/09/2024
Deputy Ministers of Justice Armenuhi Harutyunyan, Karen Karapetyan, Levon Balyan and Sirvard Gevorgyan participated in an outgoing working discussion with representatives of the Prosecutor General's Office and other state bodies that was organised by Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly Vladimir Vardanyan with regard to the draft Law "On legal assistance in criminal proceedings".
Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan provided the participants of the discussion with information on the general provisions of the draft Law, and Head of the Department of Mutual Legal Assistance of the Ministry of Justice Nelly Avetisyan presented the issues related to individual institutions referred to in the draft.
The participants asked the speakers various questions and made recommendations in order for the latter to be incorporated in the draft Law.
Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly Vladimir Vardanyan conducted a brief analysis of the legislative regulations related to domestic implementation of the provisions of the Statute of the International Criminal Court, and Head of the Office of the Representative on International Legal Matters Liparit Drmeyan provided explanations about the key provisions of the draft Law “On co-operation of the International Criminal Court” and the recommendations for betterment.