«Ազդարարի՛ր, Հայաստան». մեկնարկել է Ազդարարման արշավի նոր ծրագիրը
Ազդարարման համապետական արշավի շրջանակում Արդարադատության նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է «Ազդարարի՛ր, Հայաստան» ծրագիրը, որն իրականացվում է ԱՄՆ ՄԶԳ «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագրի ֆինանսական աջակցությամբ, «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի կողմից։
Ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը Արդարադատության նախարարի խորհրդական Լիանա Թովմասյանը, ընդգծել է ազդարարման ինստիտուտի կարևորագույն դերը՝ որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կոռուպցիոն երևույթների դեմ հասարակության պրոակտիվ արձագանքման գործիք:
Հարկ է նշել, որ նախորդիվ արդեն իսկ իրականացվել են իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված վերապատրաստում-միջոցառումներ ՀՀ բոլոր մարզերի և Երևանի ՏԻՄ ներկայացուցիչների (ՀՀ մարզպետարանների և համայնքապետարանների աշխատակազմերի և ազդարարման հարցերով պատասխանատուների) համար՝ ընդգրկելով ավելի քան 300 մասնակիցերի:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են նաև Հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակներում ազդարարման ինստիտուտին առնչվող միջոցառումները և առաջիկայում իրականացվելիք օրենսդրական բարեփոխումեները:
Մեկնարկող ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է վերապատրաստել ավելի քան 600 ուսանողների, աշակերտների, ուսուցիչների, մասնավոր հատվածի և ՏԻՄ ներկայացուցիչների՝ ՀՀ 4 մարզերից, միաժամանակ՝ Երևանում և մարզերում իրականացնելով տարատեսակ իրազեկման և կրթական միջոցառումներ:
Ծրագիրն իրականացնող «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ ներկայացուցիչները նշել են, որ ծրագիրը նպատակ է հետապնդում իրականացնել ազդարարման համակարգի հանրային իրազեկում, համակարգի վերաբերյալ հասարակության տարբեր խմբերի ընկալումների փոփոխման ուղղված միջոցառումներ, ազդարարման միասնական հարթակից օգտվելու թվային գիտելիքների բարձրացում։

Within the scope of the nationwide whistle-blowing campaign, the Ministry of Justice has launched the "Whistle-blow, Armenia" programme, which is being implemented with the financial support of the USAID Armenia Integrity Project and the "Armenian Lawyers' Association" NGO.
During the event devoted to the launch of the programme, Advisor to the Minister of Justice Liana Tovmasyan emphasised the crucial role of the institution of whistle-blowing as a tool for combating corruption and the public’s proactive response to corruption phenomena. It should be mentioned that awareness-raising training events have already been conducted for representatives of local self-government bodies across all marzes of the Republic of Armenia and Yerevan (administrations of marzpetarans (regional governors’ offices) and municipalities of the Republic of Armenia, as well as those responsible for whistle-blowing), engaging over 300 participants. Actions related to the institution of whistle-blowing under the Anti-Corruption Strategy and the upcoming legislative reforms were also presented during the meeting. Under the programme to be launched, it is planned to conduct training for over 600 students, pupils, teachers, representatives of the private sector and local self-government bodies from 4 marzes of Armenia, concurrently conducting various awareness-raising and educational events in Yerevan and the marzes.
Representatives of the "Armenian Lawyers' Association" NGO, which is implementing the programme, noted that the aim of the programme is to raise public awareness about the whistle-blowing system, the actions aimed at changing the perception of various groups of society about the system and increasing digital knowledge about the use of the unified whistle-blowing platform.