Արդարադատության նախարարությունը շարունակում է խթանել դատաիրավական բարեփոխումները՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան. Վենետիկի հանձնաժողովը կարծիք է հայտնել ևս երեք կարևոր օրենսդրական փաթեթների վերաբերյալ
14/10/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը և «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը հոկտեմբերի 11-12-ը մասնակցել են Վենետիկի հանձնաժողովի 140-րդ լիագումար նիստին: Նիստի օրակարգում եղել են նաև Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխությունների փաթեթը, որով նախատեսվում է կատարելագործել հարկադիր կարգով նմուշառումներ վերցնելու ընթացակարգը, Դատական օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթը, որով նախատեսվում է բարելավել դատավորների գործունեության գնահատման ինստիտուտը, և «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի փոփոխությունների նախագիծը, որով առաջարկվում է օրենսդրական մակարդակով ճանաչել և խթանել ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման մեխանիզմները: Նիստի ընթացքում քննարկվել են Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքները վերոնշյալ փաթեթների վերաբերյալ, ինչպես նաև ներկայացվել նախարարության էական դիտարկումները նախագծերի վերաբերյալ հանձնաժողովի կարծիքի կապակցությամբ` միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով հաշվի առնել հանձնաժողովի հիմնական առաջարկները նախագծերի հետագա լավարկման նպատակով:
Նախագծերի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ընդունված կարծիքներն առաջիկայում կհրապարակվեն հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում` https://www.venice.coe.int/webforms/documents/?country=42&year=all

Ministry of Justice continues promoting judicial-legal reforms in line with international standards — Venice Commission has expressed its opinion on three more important legislative packages
14/10/2024
On 11-12 October, Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan and Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation Tigran Dadunts participated in the 140th Plenary Session of the Venice Commission. The agenda of the session also included the package of amendments to the Criminal Procedure Code, which provides for improvement of the compulsory sampling procedure, the package of amendments to the Judicial Code, which provides for improvement of the institution of assessment of activities of judges, and the draft of amendments to the Law "On mass media", proposing to recognise and stimulate the self-regulatory mechanisms of the media at the level of legislation. During the meeting, the opinions of the Venice Commission on the afore-mentioned packages were considered, the essential comments of the Ministry of Justice in regard to the opinion of the Commission on the drafts were presented, expressing, at the same time, the willingness to take into consideration the main proposals of the Commission for further improvement of the draft.
The opinions adopted by the Venice Commission on the drafts will soon be posted on the official website of the Commission — https://www.venice.coe.int/webforms/documents/?country=42&year=all