Հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպության կառավարման մարմինների ձևավորման հարցերը քննարկվել են երկօրյա աշխատաժողովում
15/10/2024
Հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպության վերաձևավորմանն ընդառաջ՝ անցկացվել է երկօրյա աշխատաժողով որակավորված հաշտարարների մասնակցությամբ: Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները մանրամասն քննարկել են Հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպության կառավարման մարմինների ձևավորման հետ կապված հարցերը` ներկայացնելով իրենց տեսակետները և առաջարկությունները, ինչպես նաև ծանոթանացել են նախագահի և խորհրդի անդամների թեկնածուների հավակնորդների ծրագրերին և մասնագիտական գործունեությանը: Քննարկվել են նաև էթիկայի և պրոֆեսիոնալ վարքագծի կանոնների և այլ ներքին փաստաթղթերի մշակմանն առնչվող հարցեր, որոնք կապահովեն որակյալ և արդյունավետ հաշտարարական գործընթաց։
Աշխատաժողովն իրականացվել է Արդարադատության նախարարության և ԱՆ «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ ՝ ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի աջակցությամբ, ինչպես նաև «Քաունթերփարթ Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության կողմից՝ «Աջակցություն Օրենսդրության զարգացման կենտրոն հիմնադրամին» ծրագրի շրջանակներում:

Issues of establishing management bodies of the Self-regulatory Organization of Mediators discussed during two-day workshop
15/10/2024
A two-day workshop was held with the participation of certified mediators ahead of restructuring of the Self-regulatory Organization of Mediators. During the workshop, the participants thoroughly discussed the issues related to the establishment of management bodies of the Self-regulatory Organization of Mediators, sharing their comments and suggestions, and they became familiar with the programmes and professional activities of the candidates to Chairperson and members of the Board. What was also discussed were the issues related to the development of the Code of Ethics and Professional Conduct and other internal documents that will ensure high-quality and effective mediation process.
The workshop was held at the initiative of the Ministry of Justice and the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation, with the support of the Justice Sector Support Programme of the USAID/Armenia Mission and the United Nations Development Programme, as well as the "Counterpart International" organisation, within the framework of the "Support to the Centre for Legislation Development" Project.