Ազգային արխիվում բացվել է «Երևանը ժամանակի մեջ. 1800-1917 թվականներ» խորագրով արխիվային փաստաթղթերի և լուսանկարների ցուցադրությունը
21/10/2024
Արդարադատության նախարարության Հայաստանի ազգային արխիվում բացվել է Երևան քաղաքի պատմությանը նվիրված՝ «Երևանը ժամանակի մեջ. 1800-1917 թվականներ» խորագրով արխիվային փաստաթղթերի և լուսանկարների ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Ցուցադրությանը ներկա են գտնվել Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Արմենուհի Հարությունյանը, Հայաստանում Շվեդիայի թագավորության փոխդեսպան, զարգացման համագործակցության հարցերով բաժնի ղեկավար Կլաս Վալդենստրյոմը, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի «Մարդու իրավունքների ծրագրի» տնօրեն Իզաբելլա Սարգսյանը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը և այլ հյուրեր։
Արմենուհի Հարությունյանն ընդգծել է Ազգային արխիվի դերը հայ ժողովրդի պատմական հիշողությունը կրելու ու պահպանելու գործում, նշել, որ Ազգային արխիվին է վերապահված պահպանել, նորոգել, նոր կյանք տալ փաստաթղթերին, հնագույն վավերագրերին, որոնք ներկայացնում են մեր անցյալը, ինչի վկայությունն է Երևան քաղաքին նվիրված ցուցադրությունը, իսկ առանց մեր անցյալի մասին գիտելիքների հնարավոր չէ պատկերացնել մեր գալիքը: Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Արմենուհի Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Շվեդիայի թագավորության դեսպանատանը և Եվրասիա Համագործակցություն Հիմնադրամին ցուցադրության իրականացմանն օժանդակելու գործում։
Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Արթուր Ստեփանյանը հայտնել է, որ ցուցադրությունը Երևանը ներկայացնում է տարբեր անկյուններից՝ Երևան քաղաքի կառավարման կառուցվածքը, առաջին քաղաքագլուխները, արդարադատության, առողջապահության համակարգերը՝ իրենց կարևորագույն գործառույթներով, ներկայացվում են Երևանի տնտեսական, հասարակական, կրթամշակութային կյանքն ու պատմական կառույցները, տվյալ ժամանակաշրջանին բնորոշ վաճառականներով, արհեստավորներով, բարերարներով ու նշանավոր գերդաստաններով։
Ազգային արխիվում կազմակերպված ցուցադրությանը ներկայացվել են բացառապես Հայաստանի ազգային արխիվում պահպանվող արխիվային փաստաթղթեր՝ տարբեր կառույցների ճարտարապետական նախագծերի և լուսանկարների միջոցով տեղափոխվելու նախորդ դարեր՝ տեսնելու և ծանոթանալու անցյալի Երևանին։
Երևանին նվիրված «Երևանը ժամանակի մեջ. 1800-1917 թվականներ» խորագրով արխիվային փաստաթղթերի և լուսանկարների ժամանակավոր ցուցադրությունը բաց է այցելուների համար: Արդարադատության նախարարությունը հորդորում է քաղաքացիներին և մայրաքաղաքի հյուրերին՝ այցելել և դառնալ Երևանի վերաբերյալ հետաքրքիր ու չկրկնվող փաստերի ականատեսը:

The National Archives of Armenia of the Ministry of Justice has opened the "Yerevan throughout time: Years between 1800 and 1917" temporary exhibition featuring archival documents and photographs. Acting Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan; Deputy Head of Mission to the Embassy of the Kingdom of Sweden in Armenia, Head of the Department for Development Co-operation Klas Waldenström; Human Rights Program Director of Eurasia Partnership Foundation Isabella Sargsyan; Director of the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) Ara Khzmalyan and other guests attended the exhibition.
Armenuhi Harutyunyan highlighted the role of the National Archives in bearing and preserving the historical memory of the Armenian people, noting that the National Archives is tasked with preserving, updating and conveying new life to documents, ancient instruments of ratification presenting the history of the Armenian people, evidence of which is the exhibition devoted to the city of Yerevan, and it would be impossible to have a vision for the future of Armenians without knowing about the past. Acting Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan expressed gratitude to the Embassy of the Kingdom of Sweden in Armenia and the Eurasia Partnership Foundation for assisting in organising the exhibition.
Director of the National Archives of Armenia Artur Stepanyan informed that the exhibition showcases Yerevan from different angles — the structure for management of the city of Yerevan; the first mayors; the justice and healthcare systems with their major functions; the economic, social, educational and cultural life and historical structures of Yerevan, with the merchants, artisans, philanthropists and remarkable dynasties that are typical of this period.
Hosted at the National Archives, the exhibition featured archival documents stored exclusively in the National Archives of Armenia for taking a trip back to the past centuries through architectural projects and photographs of various structures in order to see and get acquainted with Yerevan of the past.
The "Yerevan throughout time: Years between 1800 and 1917" temporary exhibition of the archival documents and photographs devoted to Yerevan is open for visitors. The Ministry of Justice urges citizens and guests of the capital to visit and witness interesting and unique facts about Yerevan.