Հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպությունն առաջին ընդհանուր ժողովն է անցկացրել: Այն նախանշվել էր դեռևս 2022թ. «Հաշտարարության մասին» օրենքում կատարված ընդրգրկուն բարեփոխումներով, որոնք հիմք դրեցին ավելի արդյունավետ համակարգի ստեղծման համար: Բարեփոխումների շնորհիվ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան որակավորվել է շուրջ 80 հաշտարար՝ ոլորտը զարգացնելու և մրցունակ դարձնելու պատրաստակամությամբ:
Առաջին ընդհանուր ժողովի ընթացքում դրվել են Հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպության հիմնասյուները և ընտրվել են կառավարման մարմինները: Ձևավորվել է ԻԿԿ խորհուրդը՝ 7 անդամի կազմով, արտոնագրված հաշտարարների կողմից կառույցի նախագահ է ընտրվել Գայանե Դեմիչյանը:
Արդարադատության նախարարությունը ողջունում է բոլոր հաշտարարների ջանքերը՝ ուղղված կարևոր կառույցի ձևավորմանը և մաղթում արդյունավետ գործունեություն:
Հաշտարարներն ընտրել են ինքնակարգավորվող կազմակերպության նախագահին և կառավարման մարմնի անդամներին. անցկացվել է ԻԿԿ ըհդհանուր ժողովը

Mediators elect Chairperson and members of Management Body of the Self-Regulatory Organisation; General Meeting of SRO held
07/11/2024
The Self-Regulatory Organisation of Mediators held its first General Meeting. It had been predetermined under the comprehensive reforms made in the Law “On mediation” back in 2022 which laid the foundation for the creation of a more effective system. Thanks to the reforms, about 80 mediators have been qualified in line with international standards, demonstrating the commitment to enhance the sector and make it competitive. During the first General Meeting, the pillars of the Self-Regulatory Organisation of Mediators were established, and the management bodies were elected. The Council of the SRO comprising 7 members was set up, and Gayane Demichyan was elected Chairperson of the institution by the licensed mediators.
The Ministry of Justice welcomes the efforts of all mediators for the establishment of the important institution and wishes them productive work.