ՔԿԱԳ գործակալության պետը խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի և աֆրիկյան երկրներին ներկայացրել է ոլորտի հայաստանյան փորձն ու ձեռքբերումները
Արդարադատության նախարարության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության պետ Մարինե Յայլախանյանը Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս-Աբեբայում մասնակցել է ՄԱԿ Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ESCAP) Աղետների հետ կապված վիճակագրություն ստեղծողների և օգտագործողների համար 4-րդ փորձագիտական համաժողովին:
ՔԿԱԳ գործակալության պետը համաժողովին ներկայացրել է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ոլորտի հայաստանյան զարգացումները, վերջին տասնամյակի ձեռքբերումները, ինչպես նաև հետագա զարգացմանն ուղղված ծրագրերն ու անելիքները: Համաժողովին մասնակցել են Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի և աֆրիկյան երկրների ներկայացուցիչներ:
Հայաստանի Հանրապետությունը կարևոր գործընկեր է ESCAP-ի համար` աչքի ընկնելով քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման և հրապարակման, կայուն զարգացման նպատակներին (SDG) առնչվող տվյալների ստեղծման և օգտագործման ոլորտում իր ունեցած ձեռքբերումներով՝ Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների շարքում ապահովելով տվյալների հասանելիության և թափանցիկության ամենաբարձր մակարդակը:

Head of the Civil Status Acts Registration Agency shares Armenian experience and achievements in the sector to countries of the Pacific region and Africa
Head of the Civil Status Acts Registration Agency of the Ministry of Justice Marina Yaylakhanyan participated in the Fourth Global Expert Forum for Producers and Users of Disaster Related Statistics of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) held in Addis Ababa, the capital of Ethiopia.
During the Forum, the Head of the Civil Status Acts Registration Agency presented the developments in the sector of civil status acts registration in Armenia, the achievements made over the past decade, as well as the programmes and the planned activities for further developments. Representatives of the countries of the Pacific region and Africa attended the Forum.
The Republic of Armenia is a key ESCAP partner, with its outstanding achievements in the area of creation and use of data related to civil status acts registration and publication, sustainable development goals (SDGs), ensuring the highest level of data accessibility and transparency among the countries of the Asia-Pacific region.