40 ազդարարում՝ մեկ ամսում. հոկտեմբերին գրանցվել է ամենաբարձր ցուցանիշը
Ազդարարման համապետական արշավի շրջանակներում մեկնարկած վերապատրաստումների 2-րդ փուլով արդեն իրականացվել է 13 ուսուցում, վերապատրաստվել է ավելի քան 300 ուսանողներ, աշակերտ, ուսուցիչ, մասնավոր հատվածի և ՏԻՄ ներկայացուցիչներ: Ընդհանուր առմամբ, նախատեսվում է իրականացնել 21 ուսուցում Երևանում և ՀՀ 4 մարզում՝ վերապատրաստելով 600 անձի:
Ներկա լինելով վերապատրաստումներին՝ Արդարադատության նախարարի խորհրդական Լիանա Թովմասյանը ներկայացրել է ազդարարման համապետական արշավը՝ ընդգծելով, որ արշավի արդյունքներով 2024 թ. հոկտեմբերին գրանցվել է ազդարարումների ամսական ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 40 ազդարարում՝ նախկին 2-5-ի փոխարեն: Եթե 2023 թվականին հարթակի միջոցով ստացվել է 116 ազդարարում, ապա 2024 թվականի նոյեմբերի 8-ի դրությամբ արդեն ստացվել է 293 ազդարարում, ինչը նշանակում է, որ ազդարարումների թիվն այս պահին ավելի քան կրկնակի գերազանցում է 2019 թվականից ի վեր՝ նախորդ բոլոր տարիներին ներկայացված ազդարարումների թիվը:
Լիանա Թովմասյանը նաև նշել է, որ Գլխավոր դատախազության գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում՝ ազդարարումների որակական ցուցանիշները ևս աճել են. 2024 թվականի հունվարից հոկտեմբեր ամիսներին հարթակ ներկայացված ազդարարումների 57.71 տոկոսը ստուգվել է օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների միջոցով: Սա վկայում է այն մասին, որ ներկայացվող ազդարարումների բովանդակությունն առավել հստակ և թիրախային է դարձել:
Ծրագրի շրջանակներում ընթացող իրազեկման և կրթական միջոցառումների ընթացքում մասնակիցներին է ներկայացվում ազդարարման ինստիտուտը, ազդարարման տեսակները և ազդադարներին պաշտպանության միջոցները, ազդարարման միասնական հարթակից օգտվելու եղանակները: Վերապատրաստումներն անցնում են թիրախային խմբերի մասնակիցների ակտիվ ներգրավվածությամբ՝ նպաստելով ազդարարման համակարգի վերաբերյալ իրազեկվածության ցուցանիշի և ազդարարման համակարգի՝ որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործիքի՝ դերի բարձրացմանը:
Վերապատրաստումներն իրականացվում են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ֆինանսավորմամբ «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ կողմից:
Ազդարարման արշավի շրջանակում գործարկվել է նաև «Ազդարարի՛ր, Հայաստան» Telegram-ի ալիքը. https://t.me/azdararir:

40 whistle-blowing reports in one month — highest indicator recorded in October
During the second stage of trainings launched within the scope of the nationwide whistle-blowing campaign, 13 trainings have already been conducted, and more than 300 students, pupils, teachers, representatives of the private sector and local self-government bodies have undergone trainings. Overall, 21 trainings are planned to be held in Yerevan and 4 marzes of the Republic of Armenia, meaning there will be trainings for 600 persons.
Attending the trainings, Adviser to the Minister of Justice Liana Tovmasyan presented the nationwide whistle-blowing campaign, highlighting that, based on the results of the campaign, the highest monthly indicator was recorded in October 2024 — 40 whistle-blowing reports as compared to the previous 2-5. Whereas 116 reports were received through the platform in 2023, as of 8 November 2024, 293 reports are already received, meaning that the number of reports is currently more than twice the number of reports submitted during the previous years since 2019.
Liana Tovmasyan also mentioned that as a result of co-operation with colleagues from the Prosecutor General's Office, the qualitative indicators of the reports also increased. Between January and October 2024, 57.71% of the reports submitted to the platform were verified through operational intelligence measures. This serves as evidence of the fact that the contents of the reports that are submitted has become more precise and targeted.
During the awareness-raising and educational events being held within the scope of the Project, the institution of whistle-blowing, types of whistle-blowing and means of protection of whistle-blowers, the ways of using the unified platform of whistle-blowing are presented to the participants. The trainings are conducted with the active involvement of the members of target groups, and this contributes to increased awareness about the whistle-blowing system and its role as an instrument for combating corruption.
The trainings are conducted by the "Armenian Lawyers Association" NGO with funding provided by the USAID.
Also, the Telegram channel "Whistle-blow, Armenia!" has been launched within the scope of the whistle-blowing campaign: https://t.me/azdararir: