Հայաստանի կառավարությունն առաջնորդվում է ՍԴ որոշումների հարգման սկզբունքով. Սրբուհի Գալյանը մասնակցել է Միջազգային բարձրաստիճան համաժողովին
13/11/2024
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը ելույթով է հանդես եկել «Սահմանադրական դատարանների որոշումների նկատմամբ հարգանքը» խորագրով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովում:
Նախարարն ընդգծել է, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումները չհարգելն ու չկատարելը պետության իրավական հիմքերը խարխլելուն ուղղված ճանապարհ են, որն ընդունելի չէ Հայաստանի կառավարության համար: Սրբուհի Գալյանը նշել է՝ գործադիր իշխանությունն առաջնորդվում է Սահմանադրական դատարանի որոշումների հարգման սկզբունքով և այդ քաղաքականությունն անշեղելի է:
Եզրափակելով ելույթը՝ նախարարն արձանագրել է, որ Սահմանադրական դատարանի դերի կարևորությունը հատկապես ընդգծվում է 2018թ.-ի «Թավշյա հեղափոխություն»-ից հետո Հայաստանում իրավական պետության կայացմանը նպաստող լայնածավալ բարեփոխումների իրականացման համատեքստում:
Համաժողովի շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկմանն Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը պատասխանել է նաև ներկաների հարցերին:
«Սահմանադրական դատարանների որոշումների նկատմամբ հարգանքը» խորագրով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովը կազմակերպվել է Վենետիկի հանձնաժողովի, Եվրոպայի խորհրդի «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի հետ համատեղ: Համաժողովին ներկա են գտնվել ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, Նիդերլանդների Թագավորության Գերագույն դատարանի դատավոր Մարտին Քայերը, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դատավորներ և այլ պաշտոնյաներ:

Government of Armenia guided by principle of respect for the decisions of the Constitutional Court; Srbuhi Galyan participates in High-level International Conference
13/11/2024
Minister of Justice Srbuhi Galyan delivered a speech at a high-level international Conference on "Respect for the Decisions of Constitutional Courts".
The Minister emphasised that disrespect towards and non-compliance with the decisions of the Constitutional Court is a path that leads to undermining the legal foundation of the State — something that is unacceptable for the Government of Armenia. Srbuhi Galyan mentioned that the executive power is guided by the principle of respect for the decisions of the Constitutional Court and that this policy is unwavering.
Concluding her speech, the Minister stated that the importance of the role of the Constitutional Court is particularly highlighted in the context of implementation of the large-scale reforms that foster the functioning of a legal state in Armenia following the "Velvet Revolution" in 2018.
During a panel discussion organised within the scope of the Conference, Minister of Justice Srbuhi Galyan also answered the attendees’ questions.
The high-level international conference on "Respect for the Decisions of Constitutional Courts" was jointly organised by the Venice Commission, the Council of Europe Project "Support to the development of constitutional justice in Armenia in line with European standards" and the Constitutional Court of the Republic of Armenia. President of the Constitutional Court Arman Danielyan; Vice-President of the Venice Commission, Judge of the Supreme Court of the Netherlands Martin Kuijer; Ambassadors accredited to Armenia; representatives of international organisations, judges and other officials attended the conference.