31 հավակնորդ մասնակցել է միջազգային փորձագետ-հաշտարարների մշակած դասընթացին․ հաշտարարների համայնքի ընդլայնման գործընթացը շարունակվում է
15/11/2024
Արդարադատության նախարարության, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի և Եվրոպական միության համագործակցությամբ անցկացվել է հաշտարարների որակավորման նպատակով իրականացվող ուսուցման չորրորդ դասընթացը, որն ուղղված էր Հայաստանի տարբեր մարզերից հաշտարարներ ներգրավելուն:
Մասնակցության հայտ ներկայացրած ավելի քան 120 հավակնորդից 31-ը հնարավորություն են ստացել մասնակցել միջազգային փորձագետ-հաշտարարների կողմից մշակված 33 ակադեմիական ժամ տևողությամբ դասընթացին: Դասընթացն ավելի օգտակար դարձնելու նպատակով՝ հրավիրյալ միջազգային և ազգային փորձագետները կիսվել են հաշտարարության ոլորտում իրենց արժեքավոր փորձով և օրենսդրական նոր կարգավորումների վերաբերյալ դիտարկումներով։
Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին այս կարևոր դասընթացի կազմակերպմանն աջակցելու համար՝ նշելով, որ հաշտարարության նկատմամբ հետաքրքրվածությունը գնալով մեծանում է և ամուր հիմքեր են ստեղծվում Հայաստանում հաշտարարության զարգացման և պարտադիր հաշտարարության ներդրման համար:
Շարունակական դասընթացների և բարեփոխումների շնորհիվ 2025թ. առաջին կիսամյակում հաշտարարական համայնքը կունենա շուրջ 130 հաշտարար։
«Այս միջոցառումը մասամբ ֆինանսավորվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» համատեղ ծրագրի կողմից, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից և իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից»։

31 contenders participate in training course developed by international expert-mediators; process of expanding the mediators’ community continues
15/11/2024
The fourth training course on the qualification of mediators was conducted in co-operation with the Ministry of Justice, the United Nations Development Programme, the Council of Europe Office in Yerevan and the European Union. The aim of the training course was to engage mediators from different marzes of Armenia.
Out of the more than 120 contenders having submitted applications for participation, 31 were given the opportunity to attend the 33 academic hour course designed by the international expert-mediators. In order to make the course more helpful, the invited international and national experts shared their valuable experience in the mediation sector and provided insights on the new legislative regulation.
Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice Tigran Dadunts expressed gratitude to the colleagues for helping to organise this important course, noting that there is growing interest in mediation and that solid foundations are being laid for the development of mediation and the introduction of compulsory mediation in Armenia.
Thanks to the ongoing courses and reforms, in the first semester of 2025, the community of mediators will have around 130 mediators.
"This event was partially funded by the joint project of the European Union and Council of Europe "Partnership for Good Governance", which is co-financed by the European Union and the Council of Europe and is being implemented by the Council of Europe."