Քննչական մարմինների պաշտոնյաների վարքագծի կանոնների և շահերի բախման կարգավորումների պահպանմանը հետևելու լիազորություն է առաջարկվում տալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին. օրինագիծը ներկայացվել է ԱԺ
15/11/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանն Ազգային ժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ««Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործառույթները տարածել քննչական մարմինների՝ Հակակոռուպցիոն և Քննչական կոմիտեների ղեկավարների և նրանց տեղակալների նկատմամբ: Հանձնաժողովին կվերապահվի լիազորություն հետևելու նշված պաշտոնատար անձանց վարքագծի կանոնների և շահերի բախման կարգավորումների պահպանման գործընթացը, ինչպես նախատեսված է օրենքով այլ պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց համար:
Արմենուհի Հարությունյանը նշել է, որ փոփոխությունների փաթեթն առաջարկվել է միասնական մոտեցում որդեգրելու և կարգավորումների կանխատեսելիության ու նաև դրանց կիրառման միատեսակություն ապահովելու նպատակով:

It is proposed to grant the Corruption Prevention Commission the authority to monitor compliance with the Code of Conduct for officials of investigative bodies and the regulations for conflict of interest — Draft law has been submitted to the National Assembly
15/11/2024
During the session of the National Assembly, in the first reading, Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan submitted the package of the draft Law "On making supplements to the Law "On the Corruption Prevention Commission"” and related laws.
It is proposed to extend the functions of the Corruption Prevention Commission to the heads of investigative bodies and their respective deputies, namely, the Anti-Corruption and Investigative Committees. The authority to monitor compliance with the Code of Conduct for the said officials of investigative bodies and the regulations for conflict of interest — as provided for by the Law for persons holding other public positions — will be reserved for the Commission.
Armenuhi Harutyunyan mentioned that the package of amendments was proposed in order to adopt a unified approach and ensure the predictability of regulations, as well as the uniformity of their application.