Մեկնարկել է «Ընտանեկան բռնության կանխարգելում» թեմայով վերապատրաստում՝ կազմակերպված Եվրոպայի խորհրդի «Կանանց նկատմամբ բռնության հաղթահարումը և գենդերային հավասարության ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում։ Դասընթացը միտված է հարկադիր կատարողների իրավական ու գործնական կարողությունների խորացմանը՝ ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ուղղությամբ։
Դասընթացի մեկնարկին Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը, ողջունելով մասնակիցներին, շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակին և ծրագրի թիմին՝ նման կարևոր թեմայի շրջանակում վերապատրաստում կազմակերպելու համար։ Նա ընդգծել է ոլորտում ներգրավված մասնագետների մասնագիտական կարողությունների շարունակական զարգացման և իրավական գիտելիքների հարստացման կարևորությունը՝ ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրան արդյունավետ արձագանքելու համատեքստում։ Նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը նշել է, որ նմանատիպ դասընթացները շարունակական բնույթ են կրելու՝ նպատակ ունենալով վերհանել գործնական խնդիրները և համատեղ ձևակերպել լուծումներ, որոնք, անհրաժեշտության դեպքում, կդառնան օրենսդրական կամ գործնական փոփոխությունների հիմք։
Դասընթացի շրջանակում տեղական և միջզագային փորձագետի ներգրավմամբ նախատեսվում է քննարկել ընտանեկան բռնության գործերով արդարադատության մատչելիության հետ կապված մարտահրավերները, կատարողական վարույթների շրջանակներում ի հայտ եկող խնդիրները, ինչպես նաև անդրադառնալ կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության վերաբերյալ միջազգային չափանիշներին ու մոտեցումներին։

Training course on "Prevention of Domestic Violence" kicks off
The training course entitled "Prevention of Domestic Violence" — organised under the CoE Project "Ending violence against women and promoting gender equality in Armenia" — has kicked off. The course aims to enhance the legal and practical capabilities of compulsory enforcement officers in preventing and combating the domestic violence.
At the outset of the course, Deputy Minister of Justice Anna Karapetyan greeted the participants and expressed gratitude to the CoE Office in Yerevan and the Project team for organising a training course devoted to such an important topic. She emphasised the importance of continuous development of professional capabilities and enrichment of legal knowledge of specialists involved in the sector in order to prevent domestic violence and give effective response to the latter. Deputy Minister Anna Karapetyan stated that such courses will be ongoing, with the aim of identifying the practical issues and jointly developing solutions that would, if necessary, serve as a ground for changes in terms of legislation or practice.
Within the scope of the course, it is planned to discuss, with the involvement of local and international experts, the challenges related to access to justice in the cases of domestic violence, the issues that emerge in enforcement proceedings, as well as to touch upon the international standards and approaches concerning violence against women and domestic violence.