Օրենսդրորեն կարգավորվել է աշխատողի նկատմամբ տնային կալանք խափանման միջոցի կիրառվելու դեպքում աշխատանքային հարաբերությունների հետագա ընթացքը
27/05/2025
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանն Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրել է «Աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծերը:
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ երբ դատարանի որոշմամբ աշխատողի, այդ թվում՝ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձի համար չեն սահմանվում Քրեական դատավարության օրենսգրքի 123-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ աշխատանքի կատարման հետ անհամատեղելի սահմանափակումներ, վերջինս կարող է բնակության տարածքից կատարել իր աշխատանքային պարտականությունները՝ գործատուի և աշխատողի համաձայնությամբ, եթե աշխատանքի բնույթը թույլ է տալիս այն կատարել նաև հեռավար եղանակով: Մյուս բոլոր դեպքերում, երբ վերջիններիս նկատմամբ դատարանի որոշմամբ կիրառված սահմանափակումներն անհամատեղելի են աշխատանքի կատարման հետ, տնային կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու պահից մինչև այն այլ խափանման միջոցով փոխելը կամ վերացնելը աշխատողի լիազորությունները համարվում են կասեցված:
Ընդ որում, տնային կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածում աշխատողի աշխատատեղը (պաշտոնը), իսկ աշխատողի լիազորությունները գործատուի և աշխատողի համաձայնությամբ չկասեցվելու դեպքում՝ նաև վարձատրությունը ամբողջությամբ պահպանվում են: Ինչ վերաբերում է տնային կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածում աշխատողի լիազորությունները կասեցված համարվելու դեպքին՝ աշխատողի (բացառությամբ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձի) վարձատրության հարցը որոշվում է կողմերի համաձայնությամբ, իսկ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձի վարձատրությունը չի պահպանվում։
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ բոլոր այն դեպքերում, երբ դատարանը աշխատողի, այդ թվում՝ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձի նկատմամբ կիրառի մեկից ավելի խափանման միջոցներ, որոնցից մեկը կլինի տնային կալանքը, մյուսը՝ պաշտոնավարման կասեցումը, առաջարկվում է սահմանել, որ աշխատողի վարձատրության հարցը որոշվում է կողմերի համաձայնությամբ, իսկ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձի դեպքում վճարվում է միայն Աշխատանքային օրենսգրքի 108.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված՝ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձին տրամադրվող ամսական հատուցումը:
Ի լրումն նախագծի՝ առաջարկվում է զուգահեռաբար նաև լրացում կատարել Քրեական դատավարության օրենսգրքի 288-րդ հոդվածում՝ սահմանելով, որ տնային կալանքը որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառելու կամ տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգելու մասին որոշման վերաբերյալ քննիչն անհապաղ գրավոր տեղեկացնում է մեղադրյալի աշխատանքի վայրի վարչակազմին՝ նշելով դատարանի որոշմամբ կիրառված սահմանափակումների բնույթն ու ծավալը: Համանման կարգավորում նախատեսված է նաև կալանք խափանման միջոցի դեպքում:

Future process of working relations in case house arrest is applied as a measure of restraint against worker has been regulated by legislation
Deputy Minister of Justice Gevorg Kocharyan presented, in the second reading in the National Assembly, draft Laws “On making amendments and supplements to the Labour Code of the Republic of Armenia” and “On making amendments and supplements to the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia”. The draft proposes to establish that in case restrictions incompatible with performance of work — provided for by part 2 of Article 123 of the Criminal Procedure Code — are not prescribed, under a court decision, for an employee or person who is in public service, the employee or person in public service may fulfil his or her employment duties from the place of residence upon mutual consent of the employee and employer, provided that the nature of the work allows to perform the work remotely as well. In all other cases when restrictions imposed on the employee or person in public service under a court decision are incompatible with the performance of work, the powers of employee shall be deemed to be suspended from the moment of applying house arrest as a measure of restraint against an employee, including a person who is in public service, until changing or lifting it with another measure of restraint.
Moreover, during the period of house arrest, the workplace (job position) of an employee is fully retained, and if the employee’s powers are not suspended upon the consent of both the employer and the employee, their remuneration is also fully retained. As for the case when the power of an employee is deemed to be suspended during the period of house arrest, the issue of remuneration of an employee (except for a person who is a public servant) is determined upon agreement of the parties, whereas the remuneration of a person who is in public service is not retained. The Deputy Minister noted that in all the cases when the court applies more than one measure of restraint against an employee, including a person who is in public service, one of which is house arrest, and the other — suspension from office, it is recommended to establish that the issue of remuneration of an employee is determined upon agreement of the parties, whereas in case of a person who is in public service a monthly compensation granted to the person in public service, provided for by part 1 of Article 108.1 of the Labour Code, is paid. In addition to the draft, it is recommended to concurrently make a supplement to Article 288 of the Criminal Procedural Code, establishing that the investigator shall immediately inform the administration of the workplace of the accused about the decision on applying house arrest as an alternative measure of restraint or expanding the time limit of house arrest by indicating the nature and volume of restrictions having been applied upon the court's decision. A similar regulation is also provided for in case of detention as a measure of restraint.