Սինգապուր կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Սրբուհի Գալյանը հանդիպումներ է ունեցել Սինգապուրի միջազգային արբիտրաժային և միջազգային հաշտարարության կենտրոնների ղեկավարների հետ։ Կենտրոնների ներկայացուցիչները ներկայացրել են կենտրոնների աշխատանքը, գործառույթները, խոսել միջազգային արբիտրաժի և հաշտարարության առանձնահատկությունների մասին: Ընդգծվել է Միջազգային հաշտարարության Սինգապուրի կոնվենցիայի կարևորությունը:
Նախարարը խոսել է Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնի (AMCA) մասին, որի ստեղծումը կարևոր քայլ էր Հայաստանում վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների զարգացման ուղղությամբ: Գործընկերներին ներկայացվել են այս ընթացքում AMCA-ի գործունեության պատմությունն և ձեռքբերումները:
Նշվել է, որ Արբիտրաժի և հաշտարարության կենտրոնի ստեղծման ընթացքում Սինգապուրի միջազգային արբիտրաժային կենտրոնը մասնագիտական խորհրդատվություն է տրամադրել, ինչպես նաև իրականացրել աշխատակիցների վերապատրաստումներ` կիսվելով իրենց հարուստ փորձով:
Նախարարը նույնպես ընդգծել է Սինգապուրի կոնվենցիայի վավերացման կարևորությունը նշելով՝ Հայաստանն այն ստորագրել է, և ներկայումս քննարկումներ են իրականացվում Կառավարության և Ազգային ժողովի գործընկերների հետ դրա վավերացման ուղղությամբ: Սրբուհի Գալյանը հույս է հայտնել, որ այս հանդիպումների արդյունքում ավելի շատ հիմնավորումներ կգեներացվեն, թե ինչու է Հայաստանին անհրաժեշտ կոնվենցիայի վավերացումը:
Կողմերը քննարկել են համագործակցության հետագա հնարավոր ուղղությունները հատկապես մասնագիտական զարգացման և փորձի փոխանակման ծրագրերի շրջանակներում:
Նախարարը կենտրոնների ներկայացուցիչներին հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերի 3-5-ը կայանալիք Հայաստանի միջազգային արբիտրաժային շաբաթին։

Srbuhi Galyan holds meetings with the Presidents of Singapore International Arbitration Centre and Singapore International Mediation Centre
29/05/2025
Within the scope of the working visit to Singapore, Srbuhi Galyan held meetings with the Presidents of Singapore International Arbitration Centre and Singapore International Mediation Centre. The representatives of the Centres presented the work and functions of the Centres and spoke about the peculiarities of arbitration and mediation. The importance of the Singapore Convention on Mediation was underscored. The Minister spoke about the Arbitration and Mediation Centre of Armenia (AMCA), the establishment of which serves as a major step for developing alternative dispute resolution methods. The colleagues were introduced to the history and achievements of the AMCA’s activities in this period. It was noted that, during the establishment of the Arbitration and Mediation Centre, the Singapore International Arbitration Centre provided professional consulting and conducted training for the employees, sharing its rich experience. The Minister also emphasised the importance of ratification of the Singapore Convention, stating that Armenia has signed it and that discussions are currently underway with the colleagues of Government and the National Assembly for ratification of the Convention. Srbuhi Galyan expressed hope that, as a result of these meetings, more justifications will be generated as to why ratification of the Convention is necessary for Armenia. The parties considered further possible directions for co-operation, particularly within the scope of programmes for professional development and exchange of experience. The Minister invited the representatives of the Centres to take part in the International Arbitration Week in Armenia (3-5 September).