Իջևանում գործարկվեց Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակ
Արդարադատության նախարարությունը, Հայփոստի հետ համատեղ, մարտի 13-ին Տավուշի մարզկենտրոն Իջևան քաղաքում՝ Հայփոստի կենտրոնական գրասենյակի տարածքում, գործարկեց Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակ:
Գրասենյակի պաշտոնական բացմանը մասնակցեցին ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը և Հայփոստ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը:
Միասնական գրասենյակը մեր քաղաքացիներին հնարավորություն կտա մեկ վայրում ստանալ ինչպես ՀՀ արդարադատության նախարարության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության, իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության, Ազգային արխիվի, այնպես էլ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության, ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության, ՀՀ պետական եկամունտների կոմիտեի և ՀՀ կադաստրի կոմիտեի կողմից քաղաքացիներին տրամադրվող ծառայությունները: Վերոնշյալ բոլոր ծառայությունները մատուցվելու են համապատասխան գերատեսչությունների փորձառու աշխատակիցների կողմից մեկ վայրում:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ Երևանի կենտրոնում բացված Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակից հետո Իջևանում գործարկվածը երկրորդն է, որը հնարավոր եղավ իրականություն դարձնել Հայփոստի հետ համագործակցության արդյունքում։ Նախարար Բադասյանի տեղեկացմամբ, Կառավարությունը երեք հիմնական ուղղություններով է ծառայությունների մատուցումը հեշտացնում քաղաքացիների համար՝ վարչարարության մեջ ավելորդ գործընթացների բացառում, թվայնացում, որպեսզի ծառայությունը հնարավոր լինի ստանալ օնլայն տարբերակով և Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակների գործարկում, որպեսզի պետական ծառայությունները հնարավորինս հասանելի դարձնենք մեր մարզերի բնակիչներին», - նշեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
«Շուրջ մի քանի տասնյակ՝ մինչև հարյուր, ծառայություններ են այս պահին գործում և բոլորը սպասարկվում են մեկ վայրում: Կարծում եմ, սա քաղաքացիների համար նոր հնարավորություններ է ստեղծում: Այս տենդենցը շարունակական է լինելու: Առաջիկայում, փոստի զարգացման ռազմավարության շրջանակներում, տարբեր քաղաքներում նմանատիպ ևս 2-3 մեծ գրասենյակներ կբացվեն, և միասնական մեկ վայրում մեր քաղաքացիների համար առավել լավ որակի ծառայություններ հրավոր կլինի մատուցել»,- ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյան:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ առաջին մարզային գրասենյակը բացվում է Տավուշում: Այսօրվանից ծառայությունների որակն էապես բարձրանալու է: Սրանով մենք լրացուցիչ հայտ ենք ներկայացնում, որ բարձր որակի ծառայություններ ենք պատրաստ մատուցել մեր քաղաքացիներին»,- ասաց ՀՀ Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը:
«Հայփոստը պատրաստ է ստանձնել միջազգային չափորոշիչների համաձայն մեր հաճախորդներին ծառայություններ մատուցելու գործընթացը: Այսօր Իջևանում բացվող այս գրասենյակն առաջին քայլն է մեկ պատուհան սկզբունքի կիրառման. հաճախորդը մեկ այցով մեկ վայրում ստանում է միաժամանակ մի քանի ծառայություն: Այս նախաձեռնությունն առաջիկայում կունենա իր շարունակությունը մյուս մարզկենտրոններում. նախատեսվում է նմանատիպ գրասենյակներ գործարկել Կապան, Գյումրի, Վանաձոր քաղաքներում»-նշում է Հայփոստ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը:

Unified Office for Public Services is launched in Ijevan
On 13 March, the Ministry of Justice, together with Haypost, launched a Unified Office for Public Services in the territory of Haypost central office in Ijevan, Tavush Marz centre.
The official opening of the Office was attended by Minister of Justice of the Republic of Armenia Rustam Badasyan, Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan, Marzpet of Tavush Marz of the Republic of Armenia Hayk Chobanyan, and General Director of “Haypost” CJSC Hayk Karapetyan.
The Unified Office will allow our citizens to receive in one place not only the services provided to them by the Civil Status Acts Registration Agency of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, the Agency for State Registration of Legal Entities, the National Archives but also those being provided by the Social Security Service of the Ministry of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia, the Passport and Visa Department of the Police of the Republic of Armenia, State Revenue Committee of the Republic of Armenia and the State Committee of Real Estate Cadastre of the Republic of Armenia. All the above-mentioned services will be provided in one place by experienced staff of the relevant departments.
Minister of Justice Rustam Badasyan mentioned that after the Unified Office for Public Services opened in the centre of Yerevan, the one launched in Ijevan is the second one, and it became possible to open as a result of co-operation with Haypost. As Minister Badasyan informed, “the Government facilitates the provision of services to citizens in three main directions: exclusion of redundancy in administration, digitalization (so that the service can be received on-line), and launching of the Unified Office for Public Services (to make public services accessible to the residents of our marzes to the extent possible)” noted Minister of Justice of the Republic of Armenia Rustam Badasyan.
"About a dozen, up to a hundred, services are currently in place and are all served in a single place. I think this creates new opportunities for citizens. This trend will be continuous. In the near future, within the framework of the development strategy of the Post, 2-3 similar major offices will be opened in different cities, which will allow providing better quality services to our citizens in a single place” said Minister of
High-Tech Industry of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan.
"We are very happy that the first Marz office is being opened in Tavush. The quality of services will significantly increase from this day on. With this we undertake the commitment to provide high quality services to our citizens" noted Marzpet of Tavush Marz of the Republic of Armenia Hayk Chobanyan.
"Haypost is ready to undertake the provision of services to our customers in compliance with international standards. This office being opened today in Ijevan is the first step to the “one-stop shop” principle application; the customer receives several services at the same time on one visit in a single place. This initiative will soon have its continuation in other Marz centres; it is planned to launch similar offices in Kapan, Gyumri and Vanadzor” noted General Director of “Haypost” CJSC Hayk Karapetyan.
We would like to remind that citizens will receive the services provided by the following bodies at the Unified Office for Public Services: