Նոր կենտրոնը կմատուցի լիարժեք ծառայություններ, կնվազեցվեն նաև կոռուպցիոն ռիսկերը. Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության շենքում բացվեց Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոն
12/12/2022
Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանի և Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ղեկավար Սերգեյ Մեղրյանի գլխավորությամբ՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության վարչական շենքում բացվել է Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոն։
Գրիգոր Մինասյանը շրջայցի ընթացքում ծանոթացել է Կենտրոնի աշխատանքներին:
«Կենտրոնի ստեղծման գաղափարն առաջացել է քաղաքացիներից ստացված դիմումների ուսումնասիրության արդյունքում։ Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ հաճախ հեռախոսով տրված խորհրդատվությունը քաղաքացու մոտ լիարժեք տեղեկատվության աղբյուր չէր հանդիսանում: Քաղաքացիները գալիս էին այստեղ տեղեկատվությանը լիարժեք ծանոթանալու համար, սակայն պայմանները այդքան էլ գոհացուցիչ չէին։ Նոր կենտրոնը կմատուցի լիարժեք ծառայություններ, կնվազեցվեն նաև կոռուպցիոն ռիսկերը»,- նշել է Մինասյանը:
Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոնի ստեղծման հիմնական նպատակը հարկադիր կատարող-քաղաքացի կապի կանոնակարգված և վերահսկելի կապի ապահովումն է Ծառայության վարչական շենքում։
«Աշխատակիցները քաղաքացիներին ուղեկցելու են ընդունելության կենտրոն,  այնուհետև կապ են հաստատելու տվյալ հարկադիր կատարողի կամ նրա բացակայության դեպքում՝ բաժնի փոխարինող աշխատակցի հետ՝ նրան հրավիրելով կենտրոն: Աշխատակիցներն համակարգչի միջոցով քաղաքացուն կարող են տրամադրել կատարողական վարույթին առնչվող տեղեկատվություն, ընդունել դիմումներ, հայտարարություններ, տրամադրել  խորհրդատվություն, առձեռն հանձնել վարույթի շրջանակներում կայացված որոշումները»,- նշել է  Արդարադատության նախարարության  Հարկադիր կատարումն  ապահովող ծառայության քաղաքացիների սպասարկման բաժնի պետ Խաչատուր Իգիթյանը:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը տևական ժամանակ է՝ իրականացնում է համալիր բարեփոխումներ։ Առաջնային լուծում պահանջող խնդիրներից է քաղաքացիների սպասարկման արդյունավետության բարձրացումը։ Այս ուղղությամբ վերջին 2 տարիների ընթացքում արդեն իսկ իրականացվել են աշխատանքներ․  ավելացվել են թեժ գծի զանգերն սպասարկող օպերատորների քանակը, ստեղծվել և հաջողությամբ գործում է «ՔոԱրգելանքը» արագ արձագանքման խումբը, ՀԿԱԾ-ի «www.cesa.am» պաշտոնական կայքէջում գործարկվել է Ծառայության հետ օպերատիվ էլեկտրոնային կապի գործիքակազմ։

New centre to provide full services, also corruption risks to be reduced - Citizens’ reception centre opens in building of Compulsory Enforcement Service
Under the leadership of Acting Minister of Justice Grigor Minasyan and Head of the Compulsory Enforcement Service Sergey Meghryan, a Citizens’ Reception Centre has been opened in the administrative building of the Compulsory Enforcement Service.
During a tour, Grigor Minasyan got acquainted with the activities of the Centre.
"The idea of establishing the centre emerged after a study of the applications received from citizens. Our studies have shown that advice given over the phone was often not a source of complete information for citizens. Citizens used to come here to become fully familiar with the information, but the conditions were not too satisfactory. The new Centre will provide full services, and corruption risks will also be reduced," Minasyan stated.
The key objective of establishment of the Citizens’ Reception Centre is to ensure regulated and controlled connection between compulsory enforcement officers and citizens in the administrative building of the Service.
"Employees will escort citizens to the Reception Centre, and then contact the particular enforcement officer or, in his or her absence, the substitute employee of the particular department and invite him or her to the Centre. Employees may provide citizens with information related to enforcement proceedings, accept applications, statements, provide advice, or hand over the decisions rendered within proceedings, via computer,” Head of the Division for Citizens' Services of the Compulsory Enforcement Service of the Ministry of Justice Khachatur Igityan stated.
The Compulsory Enforcement Service has been implementing complex reforms for a long time. Increasing the efficiency of citizens' services is one of the issues requiring a primary solution. Activities have already been carried out in this regard during the last 2 years — the number of operators servicing hotline calls has been increased, the "KoArgelank" quick response group has been created and is operating successfully, a toolkit for operational electronic communication with the Service has been launched on the official website of the Compulsory Enforcement Service (www.cesa.am).